Zmiany klimatyczne zagrażają zdrowiu

Lekarze ostrzegają, że ocieplenie klimatu przyczyni się do katastrofy zdrowotnej na całym świecie. Ale zredukowanie emisji dwutlenku węgla poprzez spożywanie mniejszej ilości mięsa i korzystanie z energii odnawialnej, przyniesie ludziom korzyści zdrowotne. Takie informacje ukazały się we wstępnych artykułach czasopism „Lancet” i „British Medical Journal”.

Autorytety zdrowotne w Wielkiej Brytanii, Irlandii i na całym świecie wzywają do zwiększenia presji wywieranej na polityków, by na grudniowym spotkaniu w Kopenhadze wprowadzili nowe ograniczenia emisji spalin i zanieczyszczeń. Przewodniczący Royal College stwierdził, że lekarze powinni domagać się od liderów zapoznania z naukowymi dowodami na temat zmian klimatycznych i wcielenia w życie strategii, która obniży ilość szkodliwych emisji i poprawi zdrowie ludzi na całym świecie. Największe skutki odczują kraje najbiedniejsze, które dotyka susza, powodzie i różnorakie konflikty.

Lord Michael Jay z organizacji Merlin i profesor Michael Marmot, dyrektor International Institute for Society and Health, uważają, że to, co jest dobre dla klimatu, jest też dobre dla zdrowia. W swoim wstępie dodają, że: Walka ze zmianami klimatycznymi zbiega się z zapewnieniem ludziom zdrowia i odciążeniem służby zdrowia. Gospodarka, która wykorzystuje mniej energii węglowej, produkuje mniej zanieczyszczeń. Dieta uboga w węglowodany – szczególnie, gdy je się mniej mięsa i ćwiczy – będzie oznaczała mniej przypadków raka, cukrzycy, otyłości i chorób serca. Sukces w Kopenhadze jest ważny dla nas jako gatunku i dla naszej cywilizacji, podczas gdy brak nowych ustaleń będzie światową katastrową zdrowotną.

Politycy mogą obawiać się wprowadzenia radykalnych zmian, ponieważ nie przysporzy im to popularności w niektórych kręgach. Lekarze nie są pod taką presją. Jesteśmy profesjonalistami i musimy ostrzec ludzi, jakie będą skutki, jeśli nic nie zrobimy – dodaje doktor Fiona Godle we wstępie do „British Medical Journal”.

Źródło: Telegraph.co.uk

Zobacz także:

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Obalamy mity:

Wielorazowe torby - ekologiczne, ale czy zdrowe? Zwierzęta nie powodują wzrostu ryzyka alergii u małych dzieci Placebo - jak to właściwie działa? Dziecko moczy się w nocy? - nie wolno tego lekceważyć! E-papieros - elektroniczne oszustwo? Gimnastyka wzmacnia kości dorastających dziewczynek Dezinformacja na temat szkodliwości szczepionek jest groźna dla zdrowia dzieci! Kwas foliowy w ciąży - pomaga czy szkodzi? W ciąży również należy zapinać pasy bezpieczeństwa Nie potrzeba długich sesji, żeby medytacja pomogła walczyć z bólem Uwaga na SMS-y! Skąd się bierze agresja u dzieci? Antydepresanty działają natychmiast Stare leki przyszłością medycyny? Mity na temat AIDS Fakty i mity na temat zakażeń rotawirusowych Zielona herbata oddziałuje negatywnie na kości myszy Gronkowiec złocisty po raz drugi