Klapsy czynią dzieci bardziej niegrzecznymi

Klapsy dawane dzieciom przez rodziców czynią je bardziej agresywnymi i negatywnie wpływają na ich rozwój psychiczny, twierdzą badania.

Badania na maluchach oraz na dorastających dzieciach odkryły, iż stosowanie kar fizycznych ma negatywny wpływ na dzieci i sprawia, że są bardziej podatne na zachowania antyspołeczne.

Dzieci w wieku 12 miesięcy, których rodzice stosowali klapsy, były bardziej agresywne i nie wykształciły zdolności poznawczych w takim stopniu jak dzieci, które były karcone werbalnie.

Inne badanie przeprowadzone na dzieciach między 5. a 16. rokiem życia, które były karane fizycznie, wykazało, iż dzieci te były dwa do trzech razy bardziej podatne na zachowania antyspołeczne w przeciwieństwie do dzieci, których rodzice nie wykorzystywali kar cielesnych.

Powyższe odkrycia zapewne wznowią debatę na temat słuszności stosowania klapsów przez rodziców jako metody wychowawczej.

W Wielkiej Brytanii łagodne klapsy są dozwolone w ramach tzw. kary uzasadnionej, aczkolwiek wszelkie kary cielesne, które powodują widoczne siniaki, zadrapania, obrzęki czy rany, są ścigane z ramienia prawa za naruszenie nietykalności osobistej, napaść bądź za uszkodzenie ciała.

Najnowsze badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych dowiodły, iż stosowanie kar fizycznych u małych dzieci wpływa na ich zachowanie, rozwój psychiczny i umysłowy.

W jednym z tych badań poproszono 2500 rodzin z dziećmi w wieku 12 miesięcy, 2 i 3 lat, by notowały, jak często stosują klapsy, oraz zmierzono zachowanie i rozwój psychiczny tych dzieci przy pomocy uznanych systemów do pomiaru.

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Jedna trzecia dzieci w wieku 12 miesięcy otrzymywała średnio ponad dwa razy w tygodniu klapsy – zdefiniowane jak uderzenie z otwartej ręki w pośladki bądź kończyny. Połowa 2- i 3-latków otrzymywała kary cielesne średnio prawie trzy razy w tygodniu.

Jak odkryto, dzieci w wieku 1 roku, które często otrzymywały klapsy, były bardziej agresywne w wieku 2 lat i miały gorsze wyniki w testach mierzących umiejętności logicznego myślenia, które zostały przeprowadzone, gdy miały 3 lata.

Zdaniem dr List Berlin z Centre for Child and Family Policy at Duke University w Północnej Karolinie – kary cielesne wpływają na rozwój dziecka.

Jak twierdzi dr Jennifer Lansford, profesor badań z Instytutu Nauk Społecznych i Centrum Dziecka i Rodziny na Duke University – biorąc pod uwagę te ustalenia, specjaliści ds. zdrowia psychicznego oraz ci wszyscy, którzy pracują z rodzinami, powinni zachęcać rodziców do powstrzymania się od stosowania fizycznej dyscypliny. Zamiast tego powinni oni pomóc im znaleźć alternatywne rozwiązanie.

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Duke University, University of Missouri-Columbia, University of South Carolina, Columbia University, Harvard University i University of North Carolina w Chapel Hill i zostało opublikowane w czasopiśmie Child Development.

Źródło: telegraph.co.uk

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów Problem z witaminą D w czasie ciąży Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to zdolniejsze dzieciaki Małe dzieci oglądające TV mają problemy w wieku szkolnym Leki OTC mogą działać niestandardowo u dzieci z nadwagą Pielęgniarki wytrącane z rytmu pracy popełniają więcej błędów Dużo mięsa w diecie to wyższe ryzyko raka pęcherza moczowego Chirurgia bariatryczna skuteczna u 60% pacjentów