Życie społeczne kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia

Jakość życia społecznego ma większy wpływ na ludzkie zdrowie i dobre samopoczucie niż dieta czy ćwiczenia, twierdzi nowe badanie.

Międzynarodowy zespół badaczy przeprowadził badanie, w którym odkrył, iż dobra jakość życia społecznego znacząco obniża ryzyko udaru mózgu, demencji czy nawet najzwyklejszego przeziębienia.

Kierownik badań prof. Alex Haslam z University of Exter powiedział: Jesteśmy zwierzętami społecznymi, które ewoluowały, by żyć w grupach społecznych, członkowstwo w tych poszczególnych grupach, począwszy od drużyny piłkarskiej, po klub książki i stowarzyszenia wolontariuszy dają poczucie przynależności społecznej, które jest nieodzownym elementem naszej tożsamości, tego, kim jesteśmy i tego, kim chcemy być, by prowadzić bogate i satysfakcjonujące życie. Z tego też powodu grupy mają kluczowe znaczenie dla naszej psychiki, zdrowia i dobrego samopoczucia.

Badacze oparli swoje wnioski na analizie kilku ostatnio przeprowadzonych badań.

Badanie przeprowadzone w 2008 r. wykazało, iż osoby po udarze mózgu szybciej wracały do zdrowia, gdy wokół siebie miały dużo przyjaciół, kolegów, koleżanki oraz rodzinę, a ich satysfakcja życiowa po chorobie zwiększyła się o 12%.

Podobne wyniki pokazało badanie z 2009 r., które zostało przeprowadzone na nowych mieszkańcach domu opieki. Według niego ci z mieszkańców, którzy uczestniczyli jako grupa w podejmowaniu decyzji odnośnie wystroju pomieszczeń socjalnych, używali ich 57% więcej przez kolejny miesiąc i w efekcie byli bardziej zadowoleni.

Współpracownik, prof. Haslama Jolanda Jetten z University od Queensland stwierdziła: Nowe badanie pokazuje wagę przynależności i tożsamości społecznej dla dobrego samopoczucia, jest to coś, co często zostaje przeoczone w pędzie do odkrycia najlepszych rozwiązań problemów związanych ze starzeniem się, co jest błędem, albowiem już najwyższy czas, by te czynniki były traktowane poważnie.

Wyniki zostały opublikowane w najnowszym wydaniu dziennika Scientific American Mind.

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Źródło: healthcarendiet.com

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych