Przeziębienia i niestrawność żołądka przyspieszają utratę pamięci u chorych na Alzheimera

Ludzie cierpiący na Alzheimera szybciej tracą pamięć, jeśli mają infekcje, odkryły brytyjskie badania.

Białko aktywowane przez układ odpornościowy w momencie wykrycia infekcji w organizmie jest również odpowiedzialne za przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami mózgowymi oraz jest obecne w dużych ilościach w mózgach osób chorych na Alzheimera.

Zespół badaczy z Southampton University przebadał 222 pacjentów z Alzhaimerem w przeciętnym wieku 83 lat.
Na początku pobrali próbki krwi i przeprowadzili badania poznawcze, powtórzyli tą czynność w odstępach czasu przez okres sześciu miesięcy, w tym samym czasie poproszono ich opiekunów, by odnotowywali przypadki zakażeń bądź wypadków.

Przez okres sześciu miesięcy 110 pacjentów dostało zakażenia lub ucierpiało z powodu wypadku, wydarzenia te doprowadziły do stanu zapalnego i utraty pamięci, jak wykazały badania poznawcze. Pamięć tych pacjentów pogorszyła się dwa razy szybciej niż tych, którzy przez ten cały czas cieszyli się dobrym zdrowiem.
Pacjenci z wysokim poziomem czynnika martwicy nowotworu (TNF) na początku badania, który sugerował długotrwały stan zapalny z powodu przewlekłego stanu chorobowego, cztery razy szybciej tracili pamięć niż ci z pacjentów, którzy na początku badania mieli niski poziom TNF.

Dodatkowo pacjenci z wysokim poziomem TNF, którzy podczas 6-miesięcznego badania cierpieli na infekcję, mieli zaniki pamięci dziesięć razy szybciej w porównaniu do tych z względnie niskim poziomem czynnika martwicy nowotworu.

Zdaniem głównego autora badania, dr. Clivea Holmesa – należy wykonać więcej badań, by zrozumieć rolę czynnika martwicy nowotworu w mózgu, jednocześnie jest prawdopodobne, że znalezienie sposobu na zmniejszenie tych poziomów może być korzystne dla osób chorych na Alzheimera.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Neurology.

Źródło: telegraph.co.uk

Zobacz także:
Rośnie liczba chorych na Alzheimera

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych