Ćwiczenia nie wpływają na rozwój jaskry

Według najnowszych badań ludzie cierpiący na jaskrę nie mają powodów, aby wymigiwać się od ćwiczeń, bojąc się o pogorszenie wzroku.

Jaskra pojawia się w wyniku nadmiernego wzrostu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, co powoduje nieodwracalne uszkodzenie nerwu wzrokowego i może prowadzić do utraty wzroku. Wśród osób cierpiących na jaskrę istnieje przekonanie, że wysiłek fizyczny może powodować wzrost ciśnienia i postęp w chorobie.

W związku z tym, że coraz więcej osób uprawia sporty i jest aktywna fizycznie, zainteresowaliśmy się, czy naprawdę wzmożona aktywność fizyczna jest przyczyną pogłębiania się jaskry – mówią autorzy badań.

Aby to zrobić, obserwowano, jak zmienia się ciśnienie w gałce ocznej u lekkoatletów, osób nieuprawiających sportów oraz u tych cierpiących na jaskrę, którzy decydują się na jakąś aktywność fizyczną. Badaniami objęto 100 zdrowych osób oraz 45 pacjentów z jaskrą. W trakcie obserwacji okazało się, że umiarkowane ćwiczenia redukują ciśnienie w gałce ocznej zarówno u zdrowych pacjentów, jak i u tych z jaskrą, którzy stosują odpowiednie leki.

Regularne ćwiczenia, jak jogging czy jazda na rowerze, zostały oficjalnie zakwalifikowane jako te, które dają pewne korzyści pacjentom chorym na jaskrę. Kolejnym krokiem w naszych badaniach będzie sprawdzenie, jak inne ćwiczenia wpływają na ciśnienie w gałce ocznej i czy są równie korzystne co bieganie czy jazda na rowerze.

Autorzy badań

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?