Probiotyki mogą pomóc mamom zgubić zbędne kilogramy po ciąży

Ciężarne kobiety, które w pierwszym trymestrze ciąży zażywają suplementy z probiotykami, są mniej narażone na otyłość brzuszną po urodzeniu dziecka, mówi nowe badanie.

Otyłość brzuszna, inaczej zwana otyłością centralną, występuje, gdy wskaźnik masy ciała wynosi 30 lub wyższej lub obwód w talii jest większy niż 80 cm.

Po upływie roku od porodu tylko 25% kobiet korzystających z porad dietetyka oraz zażywających probiotyki cierpiało na otyłość centralną w porównaniu do 43% pań, które korzystały tylko z porad dietetyka.

Zdaniem Kirsia Laitinena z University of Turku w Finlandii – są to pierwsze badania, które wskazują, że probiotyki stosowane jako suplement diety w czasie ciąży i karmienia piersią wpływają na kontrolowanie otyłości kobiet w okresie 12 miesięcy po porodzie.

Badanie przeprowadzono na 256 kobietach w ciąży, które podzielono na 3 grupy: 1. grupie podawano kapsułki probiotyczne oraz zapewniono porady żywieniowe, 2. grupie – kapsułki placebo plus porady żywieniowe, 3 grupie – kapsułki placebo, bez porad żywieniowych. Kapsułki probiotyczne, zawierające Lactobacillus i Bifidobacterium, były podawane przez okres do 6 miesięcy po porodzie do czasu, gdy kobieta przestała karmić piersią.

Wyniki wykazały, iż tylko 25% kobiet z pierwszej grupy zażywającej probiotyki i korzystającej z porad dietetyka cierpiało na otyłość centralną, w drugiej grupie wskaźnik wyniósł 43%, w trzeciej grupie – 40%.
Laitinen zauważył, iż w badaniu wystąpiło jedno ograniczenie w postaci braku pomiarów bazowych obwodu w talii kobiet z powodu ich ciąży.

Stosowanie probiotyków wraz ze zrównoważoną dietą może stanowić stosunkowo ekonomiczną, praktyczną, bezpieczną i potencjalnie skuteczną metodę kontrolowania otyłości, stwierdził Laitinen, uznając jednocześnie, że dalsze badania są konieczne do sprawdzenia tych ustaleń.

Wyniki badania ogłoszono w czwartek na Kongresie Europejskim w sprawie otyłości, który odbył się w Amsterdamie.

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Żródło: healty24.com

Zobacz także:

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?