7 rzeczy, których kobiety nie powinny ignorować

Zdjęcie kobiety / Shutterstock

Ból jest sygnałem organizmu, że coś niepożądanego się w nim dzieje. Czasami jest to sygnał zbyt dużego wysiłku mięśni po godzinie aerobiku, a czasami czegoś poważniejszego. Oto typy bólu, którego nie należy ignorować:

1.    Ból głowy
Sandra Fryhofer, lekarz z American College of Physicians, uważa, że każdy ból głowy, o ile nie jesteśmy pewni, co jest jego przyczyną, powinien być zgłaszany lekarzowi. Może on sygnalizować chorobę zatok, krwawienie do mózgu lub nawet guz.

2.    Ból lub dyskomfort w klatce piersiowej, gardle, szczęce, ramieniu
Może to być sygnał ataku serca. Należy jednak pamiętać, że choroby serca zwykle objawiają się poczuciem dyskomfortu, a nie bólem. Nie należy czekać, aż się on pojawi. Często pacjenci po zawałach mówią o pewnym nacisku, ciśnieniu lub że mają uczucie, jakby słoń siedział im na klatce piersiowej. Dyskomfort może objąć także wyższe partie ciała i być połączony z nudnościami. Jeśli dotyczy to 18-latka, to raczej nie ma się czym przejmować, ale jeśli pojawia się u starszych i nie ma na to wyjaśnienia, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza.
U kobiet sygnały choroby są inne, mogą obejmować objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak wzdęcia, bóle brzucha. Powiązane są również z uczuciem zmęczenia. Ryzyko zawału u kobiet wzrasta wraz z wiekiem. Po menopauzie znajdują się one w grupie wysokiego ryzyka.

3.    Ból w krzyżu lub pomiędzy łopatkami

Najczęściej jest to artretyzm. Może również sugerować rozwarstwienie aorty, które może objawiać się jako dokuczliwy lub nagły ból. Osoby podatne na tę dolegliwość mają najczęściej wysokie ciśnienie krwi, problemy z układem krążenia, palą, są cukrzykami.

4.    Ból brzucha

Może sugerować zapalenie wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego, problemy z trzustką, wrzody żołądka. Mogą go powodować również zaparcia.

5.    Ból łydek

Najmniej znaną chorobą jest zakrzepica żył głębokich. Dotyka 2 miliony Amerykanów rocznie i może stanowić zagrożenie dla życia. Niebezpieczeństwo stanowią skrzepy krwi, które mogą dotrzeć do płuc i spowodować zator tętnicy głównej. Jej wystąpienie zwiększa rak, otyłość, podróżowanie na długich dystansach, ciąża.

6.    Uczucie pieczenia w stopach i nogach

Około 24 miliony Amerykanów nie wie, że ma cukrzycę. U około ¼ z nich jej pierwszym sygnałem jest tzw. zespół stopy cukrzycowej. Objawia się on poprzez jej pieczenie i uczucie wbijania w nią igieł.

7.    Niejasny lub niewyjaśniony medycznie ból

Często depresji towarzyszą bóle głowy, brzucha, czasami różne inne kombinacje bólów. Czasami mają one charakter chroniczny i lekarze mogą je błędnie interpretować. Poza tym im głębsza depresja, tym większe trudności z wyjaśnieniem i opisaniem bólu.

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Źródło: Women.webmd.com

Zobacz także:

Tajemnice akupunktury

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów Problem z witaminą D w czasie ciąży Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to zdolniejsze dzieciaki Małe dzieci oglądające TV mają problemy w wieku szkolnym Leki OTC mogą działać niestandardowo u dzieci z nadwagą Pielęgniarki wytrącane z rytmu pracy popełniają więcej błędów Dużo mięsa w diecie to wyższe ryzyko raka pęcherza moczowego Chirurgia bariatryczna skuteczna u 60% pacjentów