Samotni rodzice gorsi dla dziecka?

Stabilizacja w rodzinie, bez względu na to, czy jesteś samotnie wychowującą dziecko matką, może pomóc twojemu dziecku w szkolnych i życiowych sukcesach – donoszą najnowsze badania. Autorzy badań, postanowili wyjść naprzeciw utartej opinii jakoby dwoje rodziców jest zawsze lepszych niż jeden. W trakcie badań okazało się, że decyzja o małżeństwie samotnego rodzica z partnerem może być tak samo destruktywna dla dziecka jak wcześniejszy rozwód.

Opierając się na wynikach badań, nie możemy stwierdzić, że małżeństwo matki samotnie wychowującej dziecko jest czymś dobrym dla dziecka, szczególnie jeśli jest ryzyko, że nie potrwa ono długo – mówią naukowcy biorący udział w badaniach.
Jedynie w rodzinach afro-amerykańskich znaleziono korzyści wynikające z takiego typu małżeństw. Dzieci Afro-amerykanów ze stabilnych rodzin uzyskiwały lepsze wyniki w czytaniu i liczeniu niż te wychowywane tylko przez jednego rodzica. Z drugiej jednak strony, dzieci z ustabilizowanej sytuacji rodzinnej, ale mające tylko jedno z rodziców uzyskiwały tak samo dobre wyniki w testach jak dzieci wychowywane przez oboje rodziców.

Wyniki badań wskazują, że kluczem do prawidłowego rozwoju dziecka nie jest fakt, że jest ono wychowywane przez jednego czy dwoje rodziców, ale fakt, że sytuacja w domu jest stabilna – czyli taka, gdzie nie ma rozwodów ani niespodziewanych małżeństw – twierdzą autorzy badań. Dane zostały zebrane od 5 tysięcy rodzin, które obserwowano w dwóch fazach na przestrzeni 3 dekad. Podczas gdy wiele wcześniejszych badań udowadniało, że dla dziecka lepszym rozwiązaniem jest wzrastanie w rodzinie z dwojgiem rodziców, najnowsze badania nie dostrzegają różnicy między strukturą rodziny a jej stabilnością. Wpływ na rozwój dziecka ma jedynie stabilność. Na potwierdzenie tego, naukowcy ujawniają wyniki badań, w trakcie których okazało się, że dzieci wychowywane tylko przez matkę oraz przez oboje rodziców uzyskiwały takie same wyniki w szkole.

- Nasza konkluzja jest taka, że samotne matki zanim zdecydują się na ponowne małżeństwo, powinny się poważnie zastanowić nad tą decyzją. Jeśli  wynika to jedynie z troski o dziecko, najlepszym wyjściem będzie rezygnacja z małżeństwa ze swoim dotychczasowym partnerem, tym bardziej, że istnieje duże ryzyko, że związek ten zakończy się prędzej czy później – twierdzą autorzy badań.

Źródło: Health.yahoo

Zobacz także:

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów Problem z witaminą D w czasie ciąży Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to zdolniejsze dzieciaki Małe dzieci oglądające TV mają problemy w wieku szkolnym Leki OTC mogą działać niestandardowo u dzieci z nadwagą Pielęgniarki wytrącane z rytmu pracy popełniają więcej błędów Dużo mięsa w diecie to wyższe ryzyko raka pęcherza moczowego Chirurgia bariatryczna skuteczna u 60% pacjentów