Wszyscy jesteśmy mutantami

Każdy z nas ma co najmniej 100 nowych mutacji w swoim DNA, twierdzi najnowsze badanie.

Naukowcy od ponad 70 lat starali się dokładnie oszacować tempo mutacji. Jednak dopiero teraz udało im się uzyskać wiarygodne szacunki, dzięki „nowej generacji" technologii genetycznej sekwencji.

Wyniki badań mogą doprowadzić do powstania nowych metod leczenia i umożliwić wgląd w naszą ewolucję.
W 1935 r. jeden z twórców współczesnej genetyki, JBS Haldane, przebadał grupę ludzi cierpiących na hemofilię, spekulując, że będzie około 150 nowych mutacji w każdym z nas. Inni patrzyli na DNA szympansów, by spróbować przedstawić ogólne prognozy dla ludzi.
Jednakże następnej generacji technologia sekwencjonowania umożliwiła naukowcom zdobycie znacznie bardziej bezpośrednich i wiarygodnych szacunki.

Naukowcy patrzyli na tysiące genów w chromosomach Y u dwóch chińskich mężczyzn. Wiedzieli, że mężczyźni byli daleko spokrewnieni, posiadając wspólnego przodka, który urodził się w 1805 r. Patrząc na szereg różnic między dwoma mężczyznami oraz na wielkość ludzkiego genomu, byli w stanie oszacować między 100 a 200 nowych mutacji na osobę.

Zdaniem jednego z naukowców, dr Yali Xue z Wellcome Trust Sanger Institute w Cambridgeshire – ilość danych, które wygenerowaliśmy, byłaby niewyobrażalna jeszcze kilka lat temu.

Nowe mutacje mogą niekiedy doprowadzić do poważnych chorób takich jak rak, dlatego mamy nadzieję, że wyniki badań mogą doprowadzić do powstania nowych sposobów zmniejszenia mutacji i zapewnią wgląd w ewolucję człowieka – dodaje.

Jak twierdzi Joseph Nadeau z Case Western Reserve University w USA, który nie brał udziału w tym badaniu – nowe mutacje są źródłem zmian dziedzicznych, z których część może prowadzić do chorób i dysfunkcji, a niektóre z nich określają charakter i tempo zmian ewolucyjnych.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Current Biology.

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Źródło: news.bbc.co.uk

Zobacz także:
Poranne mdłości dobre dla IQ naszego dziecka
Pracownicy mediów piją najwięcej


Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Rekord: udana operacja na otwartym sercu u stulatka Dzięki przeszczepowi komórek macierzystych zniknął... wirus HIV 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS Dysmorfofobia a wygląd Światowa Organizacja Zdrowia broni się przed oskarżeniami Chemikalia w butelkach dla dzieci Świńska grypa zabiła ponad 12 000 ludzi Gwiazdka z gwiazdami na Litewskiej Rozgryziono kod genetyczny śmiercionośnych nowotworów Pandemia H1N1 zaczyna słabnąć Trwa dochodzenie w sprawie rzadkich skutków ubocznych działania szczepionki na wirusa A H1N1 Nowa inicjatywa, by zmniejszyć śmiertelne przypadki biegunki u dzieci Czy organy do przeszczepów zawsze powinny pochodzić od zdrowych ludzi? Cholesterol na piątkę Pacjenci z HIV są bardziej podatni na raka 3 Amerykanów zdobyło nagrodę Nobla 2009 w dziedzinie medycyny Czy stać nas na spalanie odpadów? Matematycy mają zbudować model nowotworu Czy prezydent Francji powinien przestać biegać? Zdesperowani Brytyjczycy sprzedają swoje nerki, by spłacić hipotekę i długi Marsz wspierający walkę z Parkinsonem Planeta w potrzebie Nowe prawo aborcyjne w Hiszpanii Lekarze łamią zasadę poufności