Prognozy pogody mogą przewidywać przeziębienie

Prognozy pogody pewnego dnia mogą być zastosowane do przewidywania epidemii znanego i bardzo zaraźliwego wirusa o nazwie RSV.

Naukowcy z Niemiec odkryli, iż hospitalizacja dzieci z RSV była poprzedzona zapowiedzią zimnej pogody.
Większość dzieci zachoruje na RSV przed osiągnięciem 2. roku życia. Wspomniany wirus jest powodem większości hospitalizacji u małych dzieci, powodując duszności, świszczący oddech, a w niektórych przypadkach może prowadzić do zapalenia płuc.

Naukowcy także stwierdzili, iż inne zakaźne wirusy, jak grypa czy adenowirus, były zapowiedziane przez wcześniejsze prognozy zapowiadające zimną pogodę.

Z odpowiednim systemem monitorowania ostre infekcje dróg oddechowych można by było przewidzieć na podstawie prognozy pogody, twierdzi dr Jean-Baptist du Priel z Johannes-Gutenberg-Universität w Mainz, Niemcy. W ten sposób można by było odpowiednio wcześniej zaszczepić dzieci, zanim wybuchnie epidemia.

Naukowcy przebadali próbki pobrane od 3044 dzieci hospitalizowanych z powodu ostrej infekcji dróg oddechowych w Moguncji od 2001 do 2006 r., a następnie zbadali, czy wzorce hospitalizacji z powodu choroby z różnych patogenów mogą być skorelowane z danymi pogodowymi.

Zdaniem naukowców w przypadku grypy, RSV i adenowirusa zakażenia były związane z zimną temperaturą, natomiast zakażenia typowym przeziębieniem były związane z względną wilgotnością.

Na podstawie informacji meteorologicznych stworzyli oni komputerowy model przeznaczony do przewidzenia hospitalizacji RSV, a także wirusów sezonowych. Stwierdził, że hospitalizacje można było rzeczywiście przewidzieć na podstawie tych informacji.

Źródło: health.yahoo.com

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Zobacz także:
Poranne mdłości dobre dla IQ naszego dziecka Pracownicy mediów piją najwięcej

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli Palący papierosy robot pomoże w badaniach