Coraz trudniej rozpoznać płeć noworodka

Zdjęcie autorstwa Muse Rosli / CC BY

Gdy na świat przychodzi dziecko, pierwszą rzeczą, jaką zazwyczaj chcemy wiedzieć, jest to, czy jest to chłopiec czy dziewczynka. Większość ludzi odpowiedzi na to pytanie szuka, patrząc na narządy płciowe noworodka.

Na pierwszy rzut oka jest to prosta metoda. W praktyce jednak coraz więcej ludzi rodzi się z niejednoznacznymi narządami płciowymi. Tacy ludzie są w większości obupłciowi (z ang. intersex), w takim przypadku nie jest prosto odpowiedzieć na pytanie, czy to chłopiec czy dziewczynka.

Szacuje się, że jeden na 50 ludzi rodzi się z pewnym stopniem nietypowym zróżnicowaniem płciowym. Liczba interseksualnych dzieci jest szczególnie wysoka w RPA. Populacja tego kraju wynosi 48 milionów, z czego, jak się sądzi, 96 000 to ludzie z cechami obupłciowymi, urodzeni z niejednoznacznymi narządami rozrodczymi.

W przypadku noworodków z niejednoznacznymi genitaliami to długość fallusa decyduje o powzięciu protokołowego leczenia, determinując ingerencję chirurgiczną. Do określenia płci w takich przypadkach używa się Phall-O-Meter opracowanego w 1997 r. przez Kiira Triea, to on decyduje, czy będzie potrzebna interwencja chirurga. Za jego pomocą mierzy się rozciągniętą długość fallusa noworodka.

Jeśli wyciągnięta długość fallusa wynosi nie więcej niż 0,9 cm, to uznaje się, że jest to łechtaczka i dziecko jest klasyfikowane jako dziewczyna. W przypadku gdy długość po rozciągnięciu jest większa niż 2,5 cm, fallusa uznaje się za penisa, a dziecko jest sklasyfikowany jako chłopiec.

Jednak gdy wyciągnięta długość fallusa wynosi między 0,9 a 2,5 cm, rozpoczyna się panika, personel medyczny staje się zdenerwowany, ogłasza się stan alarmowy, w ruch idzie skalpel – fallus zostaje przycięty do wielkości determinującej łechtaczkę i dziecko zostaje sklasyfikowane jako dziewczynka.

Interwencja chirurgiczna zazwyczaj prowadzi do dalszych operacji w celu naprawienia szkód zdrowotnych, do tego trzeba dodać długotrwałe negatywne skutki natury psychologicznej, których nieświadomy jeszcze pacjent doznaje.

Źródło: health24.com

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Zobacz także:

Substancje chemiczne groźne dla chłopców

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Rekord: udana operacja na otwartym sercu u stulatka Dzięki przeszczepowi komórek macierzystych zniknął... wirus HIV 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS Dysmorfofobia a wygląd Światowa Organizacja Zdrowia broni się przed oskarżeniami Chemikalia w butelkach dla dzieci Świńska grypa zabiła ponad 12 000 ludzi Gwiazdka z gwiazdami na Litewskiej Rozgryziono kod genetyczny śmiercionośnych nowotworów Pandemia H1N1 zaczyna słabnąć Trwa dochodzenie w sprawie rzadkich skutków ubocznych działania szczepionki na wirusa A H1N1 Nowa inicjatywa, by zmniejszyć śmiertelne przypadki biegunki u dzieci Czy organy do przeszczepów zawsze powinny pochodzić od zdrowych ludzi? Cholesterol na piątkę Pacjenci z HIV są bardziej podatni na raka 3 Amerykanów zdobyło nagrodę Nobla 2009 w dziedzinie medycyny Czy stać nas na spalanie odpadów? Matematycy mają zbudować model nowotworu Czy prezydent Francji powinien przestać biegać? Zdesperowani Brytyjczycy sprzedają swoje nerki, by spłacić hipotekę i długi Marsz wspierający walkę z Parkinsonem Planeta w potrzebie Nowe prawo aborcyjne w Hiszpanii Lekarze łamią zasadę poufności