Niezdrowe nawyki a problemy z pamięcią

Jeśli masz problemy z przypomnieniem sobie, gdzie zostawiłeś klucze, albo co chwilę brakuje ci słów, być może ma to związek z twoim niezdrowym trybem życia. Ostatnie badania wykazały, że luki w pamięci i problemy z myśleniem są powiązane z niezdrowymi nawykami, takimi jak palenie, całkowite powstrzymywanie się od alkoholu, brak wzmożonego ruchu oraz spożywanie małych ilości owoców i warzyw. 

Badaniami zostały objęte 5123 osoby, u których wykryto związek między złymi nawykami a problemami z pamięcią. Osoby te trzy razy bardziej były narażone na problemy z prawidłowym myśleniem niż osoby przestrzegające odpowiednich reguł żywieniowych i fizycznych. Trwające prawie 17 lat badania gromadziły raporty w 3 fazach – gdy badani mieli 44 lata, następnie 56 oraz 61. 

Po uwzględnieniu takich czynników jak status społeczny, płeć, wiek okazało się, że palacze mają zdecydowanie większe problemy z prawidłowym wysławianiem się, przypominaniem sobie różnych faktów oraz myśleniem przyczynowo-skutkowym. Podobne wyniki otrzymywano u ludzi, którzy w ogóle nie pili alkoholu, mało się ruszali oraz źle się odżywiali. 

Wyniki badań zostaną opublikowane w najnowszym wydaniu American Journal of Epidemiology.

Źródło: Health.yahoo

Zobacz także:

 

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli Palący papierosy robot pomoże w badaniach