Pierwsze dziecko urodzone dzięki nowej metodzie leczenia bezpłodności

W Wielkiej Brytanii urodziło się pierwsze dziecko, dzięki zastosowaniu nowej techniki badań przesiewowych, która według ekspertów może podwoić szanse na skuteczne leczenie bezpłodności.

Mały Oliver jest pierwszym dzieckiem poczętym w wyniku leczenia, które przetwarzało jajeczka w poszukiwaniu nieprawidłowości, które pomogły naukowcom wybrać najlepszej jakości jajeczko do leczenia bezpłodności. Badanie może podwoić poziom skuteczności zapłodnienia in vitro, albowiem jak się sądzi, jedną z głównych przyczyn braku poczęcia czy poronienia są wady jajeczka.Jeśli tylko doskonałe jajeczka, które wcześniej zostały zapłodnione, są wszczepione do łona matki, to szanse na ciążę są podwyższone. Technika, która została nazwana Comparative Genomic Hybridisation (CGH), została przeprowadzona w ośrodku Care Fertility w Nottingham.

Rodzice, którzy poprosili o anonimowość, 13 razy z niepowodzeniem przeprowadzali zapłodnienie in vitro.
Prof. Simon Fishel, dyrektor CARE Fertility Group, powiedział: nieprawidłowości chromosomowe odgrywają istotną rolę w nieustanowieniu ciąży.  Pełna analiza chromosomów może podwoić szanse na sukces tych par, które mają nikłe szanse na poczęcie dziecka bądź też mają historię nieudanych zabiegów i poronień. Powyższa analiza pozwoli zmaksymalizować szansę zajścia w ciążę u wszystkich par. Ponad 50% jajeczek u młodych kobiet i ponad 75% u kobiet powyżej 39. roku życia wykazuje nieprawidłowości chromosomalne. CGH jest używane, by przebadać jajeczka bądź embriony w cyklu in vitro, aby ocenić wszystkie chromosomy i wybrać ten najlepszy pod względem chromosomalnym embrion.

Narodziny Olivera stanowią kamień milowy w kształtowaniu naszego zrozumienia, dlaczego kobiety nie są w stanie zajść w ciążę. Badanie polega na pobraniu próbki „zapasowego" zestawu chromosomów, które są wydalane z komórki jajowej, w momencie gdy łączy się z plemnikiem. Trwa to 48 godzin, co oznacza, że jajeczka mogą być wykorzystane świeże – co zwiększa szanse na sukces, nie trzeba ich wówczas zamrażać i narażać je na ryzyko uszkodzenia. Metoda stanowi dodatkowy koszt £2,000, który trzeba dodać do kosztów leczenia in vitro wynoszących od £3,000 do £6,000.

Inni eksperci, choć zadowoleni z powyższego osiągnięcia, nawołują do dalszych badań i jednocześnie zaznaczają, iż wcześniejsze dobrze zapowiadające się metody leczenia bezpłodności, gdy zostały wprowadzone do powszechnego leczenia, nie sprostały wymaganiom, nie dając oczekiwanych rezultatów.

Źródło: telegraph.co.uk

Zobacz także:

Poranne mdłości dobre dla IQ naszego dziecka

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?