Nadzieja dla chorych na raka jelita
MAŁGORZATA KAMIŃSKA • dawno temu
Angielscy naukowcy podali, że najnowszy lek wykorzystywany w chemioterapii zwalcza nowotwory jelita spowodowane uszkodzeniem genów. W testach laboratoryjnych metotreksat niszczy komórki zawierające uszkodzony gen MSH2. Daje to nadzieję osobom, których nowotwory mają podłoże genetyczne.
Dziedziczny rak jelita grubego niezwiązany z polipowatością (ang. hereditary non-polyposis colorectal cancer, HNPCC) może rozwinąć się u 90% mężczyzn i 70% kobiet cierpiących na ten zespół. HNPCC stanowi około 5% wszystkich raków jelita grubego, może także przyczynić się do powstania guzów brzucha, nerek, jajników i macicy. Około 40% osób z HNPCC ma wadliwy gen MSH2. Osoby, u których pojawi się rak jelita, mogą mieć więcej guzów, co czyni leczenie jeszcze trudniejszym.
Metotreksat jest wykorzystywany w leczeniu białaczki. Zatrzymuje wzrost i podział komórek nowotworowych, ale nie był wykorzystywany do walki z innymi typami nowotworów.
Co jest fascynujące w metotreksacie to to, że niszczy selektywnie komórki z uszkodzonym genem MSH2. Stanowi to doskonałe leczenie dla osób z genetycznymi uszkodzeniami – stwierdził profesor Alan Ashworth, prowadzący badania w Institute of Cancer Research.
Doktor Lesley Walker z Cancer Research UK uważa, że rozwój medycyny, który pozwala na odkrycie nowych zastosowań znanych juz od dawna leków, dostosowanie ich do specjalnej grupy pacjentów jest czymś niebywałym i wspaniałym.
Niezależni eksperci także z radością powitali wyniki eksperymentów. To dobra wiadomość płynąca z jednego z najstarszych leków wykorzystywanych w chemioterapii. Nie będzie może dla każdego, ale będzie formą spersonalizowanej terapii – dodał profesor Will Steward z organizacji Beating Bowel Cancer.
Źródło: BBC.co.uk
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze