Rodzice bagatelizują szkodliwy wpływ napojów na zdrowie dzieci
MAGDALENA PARYS • dawno temu
Dzieci bezmyślnie spożywają napoje, a rodzice przymykają na to oko, nie zdając sobie sprawy, jak zwiększa to dzienną dawkę kalorii przyjmowanych przez pociechy.
Konsumenci zwykle traktują napoje inaczej niż jedzenie, nie wliczając ich do dziennej dawki przyjętych kalorii, nawet jeśli zawierają dużo cukru, wynika z danych przedstawionych przez Safefood.
Rodzice przyznają również, że duży wpływ na wybory dzieci mają reklamy, w których gwiazdy ekranu polecają dany napój.
Zarówno rodzice, jak i nastolatki potwierdzają dużą bezmyślność w zakresie spożywanych produktów i napojów. Nastolatki twierdzą, że czują potrzebę picia w wolnym czasie, podczas oglądania telewizji oraz spędzając czas w towarzystwie, powiedziała dyrektor ds. ludzkiego zdrowia i odżywiania w Safefood, dr Cliodhna Foley-Nolan.
Słodzone
Badanie pokazało, że jako konsumenci często nie zdajemy sobie sprawy z wpływu napojów na nasz dzienny bilans energetyczny. Wiele napojów dostępnych w sklepach jest dosładzanych, zawierając przy tym niewiele wartości odżywczych, np. słodzone napoje owocowe czy napoje gazowane, powiedziała.
Woda, mleko i naturalne, niesłodzone soki owocowe to najzdrowsze napoje, a wszystkie inne powinny być traktowane jako przekąska, dodała.
Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko
Rodzice mówią, że tracą kontrolę nad produktami spożywanymi przez dzieci w miarę, jak te dorastają. Nastolatki ulegają ogromnemu wpływowi obrazu, reklam, gwiazd polecających określone produkty.
Naukowcy zaobserwowali, że rodzice uważają słodzone napoje za lepszy wariant niż słodzone jedzenie. Ponadto zarówno oni, jak i nastolatki nie zdają sobie sprawy z kaloryczności spożywanych w ciągu dnia napojów, powiedziała dr Foley-Nolan.
Większość ludzi zwraca uwagę na zawartość cukru oraz tzw. cukry ukryte oznaczone symbolami E oraz liczbami, zawartość tłuszczu czy kofeiny nie budziła takiego niepokoju. Podczas gdy dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej zabierają na czas lekcji wodę i niewiele napojów, jako skutek społecznej kampanii, to uczniowie szkół ponadpodstawowych mogą sami zaopatrywać się w napoje, co skutkuje większym spożyciem szkodzących zdrowiu produktów.
Wzrost
Wielu rodziców zarzeka się, że ogranicza napoje wypijane przez dzieci do mleka, wody bądź samodzielnie wyciskanych soków owocowych, jednak dzieci często spożywają napoje gazowane, kiedy nie są w zasięgu ich wzroku.
Najczęściej napoje spożywane są między posiłkami, w sklepach bądź podczas wizyt u kolegów.
Safefood zwraca uwagę na znaczący wzrost spożycia słodzonych napojów przez irlandzkie dzieci oraz zbyt małe spożycie zawierającego wapń mleka, szczególnie wśród dziewczynek, raportując niedostateczną podaż wapnia u 42% z nich.
W odpowiedzi na wnioski naukowców przedstawiciele Beverage Council of Ireland (BCI) zrzeszającego producentów napojów przypomnieli, że napoje te zostały „odświeżone” i obecnie mogą być elementem zdrowej, zbilansowanej diety.
Ponad 50% napojów dostępnych w irlandzkich sklepach ma obniżona wartość kaloryczną lub w ogóle nie zawiera kalorii, co stanowi 100% od 1988 r., powiedział dyrektor naczelny Beverage Council of Ireland (BCI), Bernard Murphy.
Wskazówki zdrowotne:
· Napoje gazowane, soki owocowe oraz napoje dla sportowców zawierają kwasy mogące prowadzić do próchnicy zębów bądź ubytków, jeśli spożywane są często
· WHO ostrzega, że spożywanie napojów może prowadzić do otyłości
· Picie przez dzieci dużych ilości soków owocowych może skutkować zaburzeniami rozwoju, gdyż często zastępują kalorycznie bogate w składniki odżywcze pokarmy
Zalecenia:
· Rodzice powinni dokonywać zdrowszych wyborów podczas zakupów
· Używanie słomek oraz butelek i szklanek w jasnych kolorach zachęca dzieci do picia mleka i wody
· Rodzice powinni sami pić mleko, by pokazać dzieciom odpowiedni wzorzec
· Niezależnie od wypitej ilości soki owocowe mogą zastąpić tylko jedną z pięciu zalecanych w codziennej diecie porcji warzyw i owoców
· Dosładzane napoje powinny być spożywane jedynie okazjonalnie – należy unikać powolnego i długiego ich sączenia
· Napoje dla sportowców nie powinny być spożywane codziennie – nie należy spożywać ich również bez związku z aktywnością fizyczną
· Napoje energetyzujące zawierają duże ilości cukru i kofeiny, nie powinny więc być spożywane po wysiłku fizycznym, z alkoholem lub lekami, przez dzieci poniżej 16. r.ż. oraz kobiety ciężarne.
Źródło: Independent.ie
Zobacz także: Osiem szklanek wody dziennie
Zdrowa dieta — jeszcze zdrowsza
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze