Wino szkodliwe dla serca

Zdjęcie autorstwa condesign / CC BY

Picie lampki wina dziennie może zwiększyć ryzyko pojawienia się migotania przedsionków – donoszą najnowsze badania. Mimo że lekarze rekomendują lampkę wina dziennie jako dobrą dla zdrowia, to ostatnie badania wykazały, że może to prowadzić do nieregularnego i szybszego bicia serca.

Badaniami zostało objętych prawie 9000 osób z Wielkiej Brytanii, Skandynawii i USA, które w ciągu tygodnia wypijały około dziesięciu różnego rodzaju drinków (o stężeniu alkoholu takim samym jak w winie). Okazało się, że były one o 80 proc. bardziej narażone na  migotanie przedsionków niż osoby pijące w ciągu tygodnia zdecydowanie mniej alkoholu. W trakcie badań u 353 pacjentów pojawił się problem migotania przedsionków.

Przypadłość ta pojawiła się u 5.7 proc. osób pijących więcej niż 10 drinków tygodniowo w porównaniu z 3.9 proc. osób pijących jedynie 4–5 drinków tygodniowo. Naukowcy zaznaczają, że do końca nie jest wiadome, dlaczego akurat taka ilość alkoholu jest szkodliwa dla serca. Niektóre osoby mogą być po prostu bardziej podatne na negatywne skutki zwiększonego spożywania trunków alkoholowych. 

Inne badania wykazały, że osoby pijące 4 filiżanki espresso dziennie są także bardziej narażone na migotanie przedsionków. Badania przeprowadzone przez włoskich naukowców udowodniły, że osoby, które piją więcej kawy, równocześnie palą więcej papierosów i stąd zwiększone jest u nich ryzyko pojawienia się nieregularnego bicia serca. 

Źródło: Telegraph.co.uk

Zobacz także:

Chcesz schudnąć – nie pij!
Trzeźwy jak Polak 

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Obalamy mity:

Wielorazowe torby - ekologiczne, ale czy zdrowe? Zwierzęta nie powodują wzrostu ryzyka alergii u małych dzieci Placebo - jak to właściwie działa? Dziecko moczy się w nocy? - nie wolno tego lekceważyć! E-papieros - elektroniczne oszustwo? Gimnastyka wzmacnia kości dorastających dziewczynek Dezinformacja na temat szkodliwości szczepionek jest groźna dla zdrowia dzieci! Kwas foliowy w ciąży - pomaga czy szkodzi? W ciąży również należy zapinać pasy bezpieczeństwa Nie potrzeba długich sesji, żeby medytacja pomogła walczyć z bólem Uwaga na SMS-y! Skąd się bierze agresja u dzieci? Antydepresanty działają natychmiast Stare leki przyszłością medycyny? Mity na temat AIDS Fakty i mity na temat zakażeń rotawirusowych Zielona herbata oddziałuje negatywnie na kości myszy Gronkowiec złocisty po raz drugi Zmiany klimatyczne zagrażają zdrowiu Czy będziemy żyć wiecznie? Alzheimer atakuje młodych ludzi? Wczesne infekcje wcale nie są dobre Obalamy mity na temat ciąży – curry nie przyspiesza porodu Mity o antykoncepcji wciąż żywe