Zestresowane kobiety jedzą więcej

Nawoływania do ograniczenia słodyczy i fast foodów na nic się zdają w okresie wzmożonego stresu, zwłaszcza w przypadku kobiet. Dla mężczyzn obżarstwo nie stanowi metody na poprawę nastroju.

Według przeprowadzonej na terenie Niemiec, Polski i Bułgarii ankiety, w której wzięły udział studentki pierwszego roku, potwierdzono ich wzmożony apetyt w okresie dużego narażenia na stres. Co więcej, apetyt ów dotyczył właśnie słodyczy i fast foodów, natomiast spadało spożycie warzyw i owoców, powiedział dr Rafael T. Mikołajczyk z University of Bielefeld w Niemczech.

Stres nie miał natomiast wpływu na nawyki żywieniowe studentów płci męskiej.

Znanych jest wiele badań dotyczących skłonności do jedzenia zbyt dużej ilości niezdrowych pokarmów w okresie wzmożonego stresu. Niewiele natomiast wiadomo, jak stres może wpływać na nawyki żywieniowe studentów, wśród których zarówno stres, jak i niezdrowe odżywianie są powszechne.

W badaniu uczestniczyli studenci trzech uniwersytetów, po jednym z każdego wyżej wymienionego kraju. Reprezentowali oni kierunki: nauki przyrodnicze, socjologię, lingwistykę,  prawo i ekonomię. Każdy z nich obejmował podobną liczbę studentów.

Studentów pytano, jak często spożywają różne rodzaje pokarmów, ponadto wypełniali ankietę oceniającą poziom stresu i skłonność do depresji.

Wśród studentów płci męskiej nie znaleziono związku między rodzajem spożywanych pokarmów a natężeniem stresu czy skłonnością do depresji.

Natomiast kobiety narażone na stres raportowały większe spożycie zwłaszcza pokarmów bogatych w węglowodany, jak chipsy, ciastka czy cukierki, oraz mniejsze spożycie warzyw i owoców. Mniejsze spożycie warzyw i owoców odnotowano również wśród kobiet ze skłonnością do depresji, które ponadto spożywały mniej mięsa.

Wyniki naszych badań,
konkludują naukowcy, sugerują, że działania podejmowane w celu przeciwdziałania stresowi i objawom depresji powinny nawoływać również do zdrowego odżywiania.

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Co więcej, wysiłki na rzecz walki ze stresem i objawami depresji wśród młodych kobiet powinny skutkować również poprawą nawyków żywieniowych i odwrotnie, dodają.

Źródło:Health24.com

Zobacz także: Zdrowa dieta — jeszcze zdrowsza
Amerykańscy lekarze przeciwko soli
Amatorzy czerwonego mięsa umierają młodziej

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych