Dlaczego śpimy?

Cel ludzkiego snu pozostaje nadal największą zagadką nauki. Chociaż przesypiamy 1/3 życia, naukowcy nadal nie wiedzą dlaczego. Chociaż uważa się, że sen odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu, nowa teoria głosi, że jest on potrzebny, by lepiej komunikować się ze światem zewnętrznym.

Sen jest jednym z czynników zapewniających przetrwanie. Sen musi zawierać w sobie jakieś niezidentyfikowane psychosocjologiczne lub nerwowe funkcje, których nie da się odkryć, gdy organizm zwierząt nie śpi – twierdzi Jerome Siegel, naukowiec z University of California w Los Angeles. Jednak istnieją zwierzęta, które potrafią przetrwać długie okresy bez snu. Na przykład nowo narodzone delfiny i ich matki nie śpią przez kilka tygodni podczas migracji tych zwierząt. Podobnie jak migrujące ptaki.

Siegel badał czas spania różnych zwierząt. Odkrył, że mięsożerne śpią dłużej niż wszystkożerne, najmniej śpią roślinożerne. Uważa on, że długość snu zwierząt zależy od ich roli w ekosystemie. Na przykład nietoperze przesypiają 20 godzin na dobę i budzą się wtedy, gdy aktywne są moskity, którymi się żywią. Gdyby dłużej były aktywne, straciłyby tylko energię, ponieważ moskity są aktywne tylko o zmierzchu i w odpowiedniej temperaturze.

Według Siegela główną funkcją snu jest zwiększenie wydajności zwierząt i zminimalizowanie ryzyka poprzez kontrolowanie pewnych zachowań w stosunku do otoczenia.Wszystkie gatunki mają okresy aktywności i okresy spoczynku, optymalizują swoje okresy snu w odpowiedzi na otaczający ich świat. Uważam, że sen pomaga przystosować się zwierzętom do otaczającego ich świata – dodaje Siegel.

Inne teorie odnoszące się do roli snu twierdzą, że sen odgrywa istotną rolę w uczeniu (pomaga tworzyć nowe połączenia pomiędzy komórkami mózgu lub usuwa te już niepotrzebne), naprawia uszkodzenia, pozwala zachować żywotność organizmu.

Siegel uważa, że sen ma wiele wspólnego ze stanem braku aktywności u wielu gatunków. Hibernacja jest sposobem na przetrwanie. Wiele gatunków nie może przenosić się w zimie w cieplejsze miejsca, dlatego zapadają w stan hibernacji. Ograniczona zostaje ich potrzeba energii i zagrzebują się w ziemi, by chronić się przed drapieżnikami. Jednakże ze snu można szybko się obudzić i reagować na to, co się dzieje w naszym otoczeniu. U ludzi mózg stanowi tylko 2% masy ciała, ale zużywa 20% energii podczas swej codziennej aktywności. Dlatego też sen pozwala oszczędzić energię.

Teoria Siegela ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników wśród naukowców.

Źródło: [url=http://www.msnbc.msn.com/id/32554868/ns/health-behavior/ ]Msnbc.com[/url]

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Zobacz także:


Mózg psychopatów inaczej zbudowany?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli Palący papierosy robot pomoże w badaniach