Czym jest osteoporoza?

Doktor Tito Bereza, dyrektor Orthopaedics Department w Mulago Hospital, wyjaśnia, że osteoporoza to utrata gęstości kości. Stają się one delikatne i kruche, co wynika z ich struktury. Osteoporoza często występuje u kobiet po menopauzie i starszych mężczyzn. Największe wyzwanie stanowi jednak to, że choroba nie ujawnia się, nie ma żadnych symptomów, dopóki nie nastąpi złamanie. W osteoporozie kości są tak osłabione, że nawet przekręcenie się na drugi bok w łóżku może spowodować ich pęknięcie. Nawet przy wysiadaniu z samochodu, kiedy opieramy się na jednej nodze, może dojść do złamania kości w kolanie. Czasami ludzie nie wiedzą, że kość jest naruszona, ale ciągły ból w okolicy złamania będzie to sygnalizował.

Gęstość kości kształtuje się już w dzieciństwie i osiąga swój szczyt około 25. roku życia. Utrzymuje się przez około 10 lat. Po 35. roku życia zarówno kobiety, jak i mężczyźni tracą 0,3–0,5% gęstości rocznie, co jest częścią procesu starzenia się organizmu.

Jest kilka czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia osteoporozy. Pierwszy z nich to okres po menopauzie u kobiet. W czasie jej trwania kobiety mają zmienne nastroje, uderzenia gorąca, trącą wiotkość skóry. Również ubywa im w tym czasie estrogenów, hormonów, które chronią gęstość kości. Chirurdzy kości uważają, że starszy wiek również przyczynia się do rozwoju choroby – narażone są na nią kobiety po 70. i mężczyźni po 80. roku życia.

To samo tyczy się braku ćwiczeń. Osoby, które pozostają bez ruchu przez dłuższy czas, narażone są na wystąpienie osteoporozy. Również do jej rozwoju przyczynia się uboga w minerały dieta. Brak wapnia osłabia kości. Niedobór witaminy D zmniejsza wchłanianie wapnia z pokarmu. Również zażywanie niektórych leków może zwiększyć ryzyko zachorowania. To tylko oczywiście niektóre z czynników rozwoju choroby.

Najlepszym sposobem ochrony przed osteoporozą jest zbilansowana dieta, bogata w wapń i fosforany (produkty, które mają dużą ilość wapna, to zielone warzywa, jajka, ryby, soja, produkty mleczne, migdały, tran), połączona z regularnym wysiłkiem fizycznym (najlepiej spacerami lub bieganiem).

Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) stosowana w niwelowaniu efektów ubocznych menopauzy także chroni kości.  Można również uzupełniać niedobory wapnia poprzez zażywanie suplementów diety.

Źródło: [url=http://www.monitor.co.ug/artman/publish/health-and-living/Osteoporosis_Boost_your_bone_bank_90287.shtml ]Monitor.co.ug[/url]

Zobacz także:

Joga dla kości

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów Problem z witaminą D w czasie ciąży Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to zdolniejsze dzieciaki Małe dzieci oglądające TV mają problemy w wieku szkolnym Leki OTC mogą działać niestandardowo u dzieci z nadwagą Pielęgniarki wytrącane z rytmu pracy popełniają więcej błędów Dużo mięsa w diecie to wyższe ryzyko raka pęcherza moczowego Chirurgia bariatryczna skuteczna u 60% pacjentów