Zmodyfikowane genetycznie bakterie w walce z nieswoistym zapaleniem jelit
ALICJA TEBIN • dawno temu
Naukowcy użyli genetycznie zmodyfikowaną bakterię do terapii nieswoistego zapalenia jelit (z angielskiego: inflammatory bowel disease – IBD).
IBD dotyka jedną na 400 osób w Wielkiej Brytanii i nie ma na nią lekarstwa. Bakteria zwana Bacteroides ovatus aktywuje białko, gdy jest wystawiona na działanie specyficznego typu cukru – ksylanu. Terapia okazała się skuteczna na zwierzętach cierpiących na wrzodziejące zapalenie jelita grubego jedną z form nieswoistego zapalenia jelit. Bakteria jest w stanie dostarczyć białko zwane KGF-2 bezpośrednio do uszkodzonych komórek wyścielających jelito i w przeciwieństwie do innych terapii nie powoduje skutków ubocznych.Przewiduje się, iż taka terapia umożliwi pacjentom samodzielną kontrolę nad leczeniem, poprzez przyjmowanie ksylanu np. w formie płynnej.
Zdaniem prof. Simona Cardinga z Institute of Food Research oraz University of East Anglia Medical School będącego zarazem głównym autorem powyższego badania – po raz pierwszy komukolwiek udało się uzyskać kontrolę nad terapeutycznym białkiem w żywym organizmie przy użyciu czegoś, co można było zjeść. Leczenie zmniejszyło krwawienie odbytnicy, pobudziło gojenie ścian jelita, zmniejszyło stan zapalny i zdołało zapobiec naporowi choroby kontynuuje Carding.
Medycyna z każdym dniem posuwa się do przodu i otwiera nowe drogi do stworzenia leków, które trafiałyby bezpośrednio do konkretnego celu, tak jak w przypadku tego leczenia, które dostarcza białko bezpośrednio do uszkodzonych obszarów jelita.
Prof. Carding przewiduje, że na początku powyższa terapia będzie stanowiła uzupełnienie dla już istniejących metod leczenia, ale z czasem może stać się jedyną formą leczenia. Wyniki badań zostaną opublikowane w czasopiśmie Gut.
Źródło: innovations-report.de
Zobacz także:
O błonniku inaczej
Stwardnienie rozsiane – nie tylko dorośli
Wirusolog: nie lekceważ świńskiej grypy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze