Palacze bardziej narażeni na gruźlicę

Zdjęcie papierosów / Shutterstock

Naukowcy z Brigham and Women's Hospital w Bostonie przebadali tysiące osób na Tajwanie i odkryli, że palacze są dwa razy bardziej narażeni na rozwój gruźlicy w porównaniu do osób, które nie palą. Wśród 17 699 badanych osób 3893 czynnie paliły, 552 – rzuciły nałóg, a 13 254 – nigdy nie paliły papierosów. W czasie trwania badań było 57 przypadków zachorowania na gruźlicę. Po uwzględnieniu różnych czynników, takich jak płeć, wiek, miejsce zamieszkania, dochód, sytuacja rodzinna, zatrudnienie, naukowcy nadal wskazywali na wysokie ryzyko pojawienia się choroby u aktywnych palaczy. Według badaczy spowodowane jest to tym, że mają oni obniżoną zdolność zwalczania infekcji wirusowych i bakteryjnych w płucach.

Wyniki badań opublikowano w „American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine”.

Gruźlica to wysoce zakaźna infekcja bakteryjna. Około 33% ludzi na świecie jest nosicielem prątków gruźlicy. Tylko 10% z nich zachoruje, u 90% – gruźlica pozostanie utajona i nie da żadnych objawów. W 2007 r. było 9,3 miliona nowych przypadków zachorowania na gruźlicę, zmarło 1,8 miliona osób. WHO uważa, że do 2050 r. można będzie ograniczyć liczbę zachorowań do jednego przypadka na milion.

Źródło: [url=http://www.digitaljournal.com/article/278159 ]Digitaljournal.com[/url]

Zobacz także:

Coraz mniej antybiotyków?

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Obalamy mity:

Wielorazowe torby - ekologiczne, ale czy zdrowe? Zwierzęta nie powodują wzrostu ryzyka alergii u małych dzieci Placebo - jak to właściwie działa? Dziecko moczy się w nocy? - nie wolno tego lekceważyć! E-papieros - elektroniczne oszustwo? Gimnastyka wzmacnia kości dorastających dziewczynek Dezinformacja na temat szkodliwości szczepionek jest groźna dla zdrowia dzieci! Kwas foliowy w ciąży - pomaga czy szkodzi? W ciąży również należy zapinać pasy bezpieczeństwa Nie potrzeba długich sesji, żeby medytacja pomogła walczyć z bólem Uwaga na SMS-y! Skąd się bierze agresja u dzieci? Antydepresanty działają natychmiast Stare leki przyszłością medycyny? Mity na temat AIDS Fakty i mity na temat zakażeń rotawirusowych Zielona herbata oddziałuje negatywnie na kości myszy Gronkowiec złocisty po raz drugi Zmiany klimatyczne zagrażają zdrowiu Czy będziemy żyć wiecznie? Alzheimer atakuje młodych ludzi? Wczesne infekcje wcale nie są dobre Obalamy mity na temat ciąży – curry nie przyspiesza porodu Mity o antykoncepcji wciąż żywe