Sterowanie pamięcią?

Czy będzie można uchronić się przed pojawieniem się i zakorzenieniem w umyśle traumatycznych przeżyć? Badania nad pamięcią długotrwałą u szczurów pokazują, że tak.

Martin Cammarota z Pontifical Catholic University of Rio Grande do Sul w Brazylii wraz z kolegami z University of Buenos Aires w Argentynie zademonstrował, że możliwe jest przerwanie magazynowania w umyśle konkretnych wspomnień, jeśli zrobi się to w odpowiednim czasie.

Badanie pozwoliło na zidentyfikowanie specyficznych mechanizmów i obszarów w mózgu oraz określonego czasu przemiany krótkotrwałych wspomnień w pamięć długotrwałą, co dało możliwość wpływania na sam proces
– tłumaczy doktor Randall Marshall, dyrektor badań klinicznych w firmie farmaceutycznej Sepracor, która specjalizuje się w lekach oddziałujących na system nerwowy.


Szczury laboratoryjne poddano testowi, w czasie którego porażane są prądem poprzez ich łapy. Następnie sprawdza się w pewnych odległościach czasowych, czy pamiętają one to wydarzenie. Zasadniczo, jeśli pamięć „umacnia się” – zwierzę będzie wahać się, czy umieścić łapkę na źródle prądu.

W badaniu, gdy poddano je słabemu działaniu prądu, zwierzęta szybko zapominały doświadczenie i kładły nogę na źródle prądu po siedmiu dniach. Szczury, które były porażone prądem o dużym natężeniu, pamiętały to dłużej, nawet 14 dni.

Następnie naukowcy przystąpili do ochrony pamięci długotrwałej z wykorzystaniem dopaminy, która odpowiedzialna jest za odczuwanie przyjemności w organizmie. Jeśli bloker dopaminy został wstrzyknięty szczurom do podwzgórza mózgu po 12 godzinach od porażenia prądem, zwierzęta zapominały o wydarzeniu. Kiedy podano go po 12 godzinach szczurom po słabym porażeniu, pamiętały one, jakby było ono mocniejsze.

Innymi słowy naukowcy farmakologicznie doprowadzili do osłabienia lub wzmocnienia traumatycznych zdarzeń u zwierząt. Efekt zależy od aktywności białka o nazwie BDNF i od interakcji podwzgórza z innym regionem mózgu zwanym częścią brzuszną pola pokrzywowego.

Podobne efekty mogą być osiągnięte u ludzi. Oczywiście porażenie prądem nie wchodzi w tym wypadku w grę. Dla człowieka najbardziej obiecującym skutkiem tych badań byłoby zmniejszenie ryzyka wystąpienia stresu pourazowego.

Źródło: Health.yahoo.com

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Zobacz także:

Pigułka pamięci

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli Palący papierosy robot pomoże w badaniach