Sterowanie pamięcią?

Czy będzie można uchronić się przed pojawieniem się i zakorzenieniem w umyśle traumatycznych przeżyć? Badania nad pamięcią długotrwałą u szczurów pokazują, że tak.

Martin Cammarota z Pontifical Catholic University of Rio Grande do Sul w Brazylii wraz z kolegami z University of Buenos Aires w Argentynie zademonstrował, że możliwe jest przerwanie magazynowania w umyśle konkretnych wspomnień, jeśli zrobi się to w odpowiednim czasie.

Badanie pozwoliło na zidentyfikowanie specyficznych mechanizmów i obszarów w mózgu oraz określonego czasu przemiany krótkotrwałych wspomnień w pamięć długotrwałą, co dało możliwość wpływania na sam proces
– tłumaczy doktor Randall Marshall, dyrektor badań klinicznych w firmie farmaceutycznej Sepracor, która specjalizuje się w lekach oddziałujących na system nerwowy.


Szczury laboratoryjne poddano testowi, w czasie którego porażane są prądem poprzez ich łapy. Następnie sprawdza się w pewnych odległościach czasowych, czy pamiętają one to wydarzenie. Zasadniczo, jeśli pamięć „umacnia się” – zwierzę będzie wahać się, czy umieścić łapkę na źródle prądu.

W badaniu, gdy poddano je słabemu działaniu prądu, zwierzęta szybko zapominały doświadczenie i kładły nogę na źródle prądu po siedmiu dniach. Szczury, które były porażone prądem o dużym natężeniu, pamiętały to dłużej, nawet 14 dni.

Następnie naukowcy przystąpili do ochrony pamięci długotrwałej z wykorzystaniem dopaminy, która odpowiedzialna jest za odczuwanie przyjemności w organizmie. Jeśli bloker dopaminy został wstrzyknięty szczurom do podwzgórza mózgu po 12 godzinach od porażenia prądem, zwierzęta zapominały o wydarzeniu. Kiedy podano go po 12 godzinach szczurom po słabym porażeniu, pamiętały one, jakby było ono mocniejsze.

Innymi słowy naukowcy farmakologicznie doprowadzili do osłabienia lub wzmocnienia traumatycznych zdarzeń u zwierząt. Efekt zależy od aktywności białka o nazwie BDNF i od interakcji podwzgórza z innym regionem mózgu zwanym częścią brzuszną pola pokrzywowego.

Podobne efekty mogą być osiągnięte u ludzi. Oczywiście porażenie prądem nie wchodzi w tym wypadku w grę. Dla człowieka najbardziej obiecującym skutkiem tych badań byłoby zmniejszenie ryzyka wystąpienia stresu pourazowego.

Źródło: Health.yahoo.com

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Zobacz także:

Pigułka pamięci

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Projekt sztucznej komory serca dla dzieci "tuż przed finiszem" Japońska elektrownia atomowa nie powinna zagrozić naszemu zdrowiu Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Duże możliwości pola magnetycznego Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty