Sztucznie wygenerowane życie stanie się rzeczywistością
ALICJA TEBIN • dawno temu
Kontrowersyjny naukowiec Craig Venter ogłosił, iż sztuczne życie zostanie stworzone w przeciągu czterech miesięcy. Venter wraz ze swoim zespołem twierdzi, że pokonał poważną przeszkodę, która wcześniej uniemożliwiała mu stworzenie sztucznie wygenerowanego żywego organizmu.
Zakładając, że wszystko pójdzie po naszej myśli i nie popełnimy żadnego błędu, pierwszy syntetycznie wygenerowany gatunek powinien się pojawić pod koniec tego roku – mówi Venter.
Venter pracuje nad projektami z zakresu biologii syntetycznej zmierzającej do stworzenia bakterii, która przekształciłaby węgiel w czystszy gaz naturalny, oraz nad algami, które pochłaniałyby dwutlenek węgla i zmieniałyby go w paliwo węglowodorowe.
Nadzieja Ventera na stworzenie sztucznie wygenerowanego życia odżyła, gdy w jego instytucie w Rockville, USA (J Craig Venter Institute) opracowano nową metodę transplantacji DNA na bakterie. W 2007 r. wszczepiono genom bakterii zwanej Mycoplasma mycoides do komórek jej bliskiego krewnego, bakterii Mycoplasma capricolum, sprawiając, iż bakterie gospodarza (Mycoplasma capricolum) przekształciły się w Mycoplasma mycoides.
W styczniu jego zespół zbudował od zera cały kod genetyczny bakterii, następnym krokiem było przeniesienie tego syntetycznego genomu do komórki gospodarza przy zastosowaniu techniki użytej do transplantacji DNA na bakterię i „przeładowanie” na nią instrukcji zapisanych przez ludzi. Poprzednie próby zawiodły, albowiem syntetyczny genom nie chciał działać po przeszczepieniu do komórki gospodarza, ale najnowsze badania przyczyniły się do zidentyfikowania powodu wcześniejszych porażek oraz pozwoliły na opracowanie nowego podejścia do powyższego zagadnienia.
Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?
W nowych badaniach zespół Ventera doprowadził do remetylacji genomu Mycoplasma mycoides, zanim umieścił go w komórce gospodarza. Tym razem przeszczep się udał i komórki zostały przebudowane na Mycoplasma mycoides. Powyższe doświadczenie sugeruje, że metylacja syntetycznego genomu przed jego przeszczepem powinna pozwolić mu na przejęcie komórek gospodarza i ich przebudowanie za pomocą własnego DNA.
Źródło: timesofindia.indiatimes.com
Zobacz także:
Rak — najnowsze badania
Rośnie liczba chorych na Alzheimera
Kolejne kontrowersje na temat plastiku (i nie tylko)
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze