Depresja a terapia za pośrednictwem Internetu

Według najnowszych badań ludzie cierpiący na depresję, aby ominąć długie kolejki do psychologa, powinni skorzystać z poradnictwa psychologicznego przez Internet.

Badanie przeprowadzone na około 300 pacjentach wykazało, iż ci na psychoterapii poznawczo-behawioralnej mieli o ponad połowę lepszą szansę na wyzdrowienie niż ci, których opieką zajmował się lekarz rodzinny. Jeden na sześciu dorosłych cierpi na depresję z powodu chronicznego niepokoju, a terapia dostarczana przez Internet może stać się skuteczną alternatywą dla rosnącego problemu.
Jak mówi dr David Kessler z University of Bristol i półetatowy lekarz rodzinny, porady psychologiczne dawane przez Internet wyglądają tak, że pacjenci otrzymują do dziesięciu godzin jednogodzinnych sesji terapeutycznych – to jest jak bycie na czacie ze swoim terapeutą, który zmusza Cię do pisania o swoich uczuciach, a tym samym do przemyśleń.
Taka forma terapii ułatwia dostęp do psychologów niepełnosprawnym czy ludziom, którzy mieszkają w odległych zakątkach kraju. Nie trzeba być także maniakiem komputerowym, aby umieć skorzystać z usług.

W badaniu wzięli udział ludzie w wieku od 18 do 70 lat z Bristolu, Londynu i Warwichshire. 149 pacjentów otrzymało internetową terapię psychologiczną połączoną z standardową opieką medyczną, natomiast 148 pacjentów było pod zwykłą opieką lekarza rodzinnego.

Po czterech i ośmiu miesiącach sprawdzono rezultaty terapii i jak się okazało, prawie dwie piąte pacjentów leczonych przez Internet w pełni wyzdrowiało w porównaniu do jednej na cztery osoby z grupy będącej pod opieką lekarza rodzinnego.

Zdaniem dr. Kesslera psychoterapia behawioralna dostarczana przez Internet jest skuteczna, bo dostarczana w rzeczywistym czasie, a sam Internet sprawia, że jest ona dostępna dla szerszego grona osób korzystających z podstawowej opieki zdrowotnej, a zatem liczba pacjentów będzie stale wzrastać ze względu na jej osiągalność i atrakcyjność. Z pewnością będzie ona bardzo pożyteczna w miejscach, gdzie dostęp do terapii psychologicznej jest ograniczony.

Źródło: telegraph.co.uk

Zobacz także:
Chorzy psychicznie mężczyźni – często bez pomocy

Nowotwory – kolejny powód depresji

Niebezpieczna pigułka

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów Problem z witaminą D w czasie ciąży Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to zdolniejsze dzieciaki Małe dzieci oglądające TV mają problemy w wieku szkolnym Leki OTC mogą działać niestandardowo u dzieci z nadwagą Pielęgniarki wytrącane z rytmu pracy popełniają więcej błędów Dużo mięsa w diecie to wyższe ryzyko raka pęcherza moczowego Chirurgia bariatryczna skuteczna u 60% pacjentów