Ciąża a leczenie depresji

Pozytywną stroną jest skuteczne leczenie depresji ciężarnej kobiety, która jak się sądzi, zapobiega problemom związanym z radzeniem sobie z noworodkiem. Negatywną stroną zagadnienia są natomiast dowody świadczące o powiązaniu antydepresantów z wadami wrodzonymi oraz niedowagą u nowo narodzonych dzieci.

Innym rozwiązaniem jest stosowanie psychoterapii dla leczenie lekkiej bądź umiarkowanej depresji w przypadku kobiet, które odmówią brania leków.Kobiety cierpiące na depresję, które chcą zajść w ciążę, mogą powoli ograniczyć dawki przyjmowanych medykamentów bądź je całkowicie odstawić, jeśli przez okres 6 miesięcy nie doświadczyły żadnych symptomów powiązanych z chorobą bądź były one bardzo lekkie. W przypadku gdy w przeszłości cierpiały na poważne i nawracające stany depresyjne czy inne choroby psychiczne, powinny kontynuować leczenie.
Argumenty za i przeciw powinny zostać omówione z lekarzem prowadzącym leczenie, jeśli takowe jest w toku, a sama zainteresowana chce nadal stosować leki antydepresyjne podczas trwania ciąży. Raport podkreśla wagę potrzeby nieprzerwanego leczenia w przypadku kobiet cierpiących na poważną depresję.

Akcentuje fakt, iż psychoterapia jest skuteczną alternatywą dla kobiet, które nie stosują leków antydepresyjnych, ale równocześnie powinny one być poinformowane o zaletach i wadach terapii lekowej, gdyby chciały z niej skorzystać.

Źródło: redorbit.com

Zobacz także:
Jesteś w ciąży? Nie przemęczaj się w pracy!

Chcesz urodzić zdrowe dziecko? Bądź optymistką!

Tata też w ciąży?

Zobacz również: Jakie herbaty ułatwiają odchudzanie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów Problem z witaminą D w czasie ciąży Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to zdolniejsze dzieciaki Małe dzieci oglądające TV mają problemy w wieku szkolnym Leki OTC mogą działać niestandardowo u dzieci z nadwagą Pielęgniarki wytrącane z rytmu pracy popełniają więcej błędów Dużo mięsa w diecie to wyższe ryzyko raka pęcherza moczowego Chirurgia bariatryczna skuteczna u 60% pacjentów