Terapia poznawczo-behawioralna poprawia nie tylko jakość snu
MAGDALENA PARYS • dawno temu
Terapia poznawczo-behawioralna (CBT) przynosi ulgę w bólu i poprawia sen u starszych ludzi cierpiących na zapalenia kości i stawów oraz bezsenność, twierdzą naukowcy.
W badaniu wzięło udział 23 pacjentów (średni wiek 69 lat) otrzymujących CBT-I oraz 28 (średni wiek 66,5) jako grupa kontrolna, którym udzielono informacji o sposobach radzenia sobie ze stresem i utrzymywania dobrego samopoczucia. Program CBT-I składał się z ośmiu cotygodniowych 2-godzinnych zajęć, w czasie których grupa otrzymywała wskazówki dotyczące treningu poprawiającego sen i ćwiczyła.
Pacjenci z grupy CBT-I zauważyli znaczące skrócenie czasu zasypiania (średnio 16,9 minuty na początku badania, ok. 11 minut po roku od terapii). Grupa poddana terapii poznawczo-behawioralnej odczuła również skrócenie czasu przebudzeń po zaśnięciu (początkowo 37,7 minuty i 19,9 minuty po roku) oraz zmniejszenie bólu (poprawa z 9,7 punktu wyjściowo do 4,7 punktu po roku). Poprawa wydajności snu również była znacząca w grupie CBT-I (13% początkowo, 8% rok później).
Nie zauważono natomiast żadnej znaczącej poprawy w grupie kontrolnej.
Wyniki badania skłaniają ku przekonaniu, iż bezsenność nie jest tylko objawem zapalenia kości i stawów, ale współistniejącą chorobą, powiedział Michael V. Vitiello, profesor University of Washington w Seattle, główny autor badania. Około 60% pacjentów z zapaleniem kości i stawów zgłasza ból występujący w nocy, a poprawa jakości snu znacząco zmniejsza ich cierpienie, dodał.
Szczególna siła terapii poznawczo-behawioralnej tkwi w tym, że kiedy pacjent nauczy się poprawiać wydajność snu, jak pokazują kolejne badania, efekty utrzymują się co najmniej rok, podkreślił Vitello.
Zarówno to, jak i inne badania dowodzą, że CBT-I odnosi pozytywny skutek nie tylko poprawiając jakość snu, ale również korzystnie wpływając na współistniejące choroby organiczne oraz psychiatryczne, jak zapalenie kości i stawów czy depresja, a co więcej jej efekty są długotrwałe, podsumował Vitello.
Źródło: Yahoo Health
Zobacz także: Psychoterapia w leczeniu bezsenności
Bezsenność dotyka coraz więcej ludzi
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze