Mądrzy ludzie żyją dłużej
ALICJA TEBIN • dawno temu
Dzieci z wysokim IQ żyją dłużej, ale nie jest do końca jasne, jak dokładnie IQ wpływa na długość życia, donoszą brytyjscy naukowcy.
Poprzednie doniesienia opisywały związek IQ z umieralnością, jednak wyjaśnienie tego związku pozostało nieuchwytne. To ważne pytanie, gdyż wyjaśnienie tych relacji mogłoby mieć duży wpływ na wyjaśnienie różnic w stanie zdrowia obywateli, podkreślają badacze.
Związek IQ–umieralność powinien alarmować już w okresie wczesnej dorosłości, mimo iż niewiele chorób zagrażających życiu występuje właśnie wtedy, powiedział szef grupy naukowców Markus Jokela z University of Helsinki. – Rola IQ polega nie tylko na przewidzeniu, na co człowiek zachoruje, ale również jak będzie radził sobie z chorobą w podeszłym wieku.
Badacze zaobserwowali, że IQ określone u dzieci 11-letnich pozwalało przewidzieć ryzyko zgonu między 11. a 46. r.ż. Ryzyko zgonu w wieku średnim było ok. 2 razy wyższe u osób o niższym IQ w porównaniu do osób o wyższej wartości tego współczynnika (3,4% vs. 1,7%).
Związek ten był niezależny od wielu czynników dotyczących dzieci, jak waga urodzeniowa, wzrost dziecka w 11. r.ż., problemy wychowawcze, zawód ojca, zainteresowanie rodziców edukacją dziecka, wielkość rodziny, problemy rodzinne, powiedział Jokela.
Socjodemograficzne różnice w przypadku dorosłych, jak wykształcenie, zawód, status materialny i nawyki zdrowotne – palenie, waga, spożywanie alkoholu, objawy psychosomatyczne, miały co najwyżej niewielki w pływ na relację IQ–umieralność.
Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?
IQ determinantem zdrowia i umieralności
Obserwacje wskazują, iż IQ jest determinantem zdrowia oraz ryzyka zgonu niezależnym od wielu dobrze znanych, ustalonych czynników ryzyka, powiedział Jokela. – To implikuje potrzebę dalszych badań dla wyjaśnienia mechanizmów wpływu IQ na stan zdrowia i ryzyko zgonu.
Być może jednostki o wyższym IQ lepiej wyłuszczają ważne informacje z komunikatów dotyczących zdrowia publicznego i codzienne wybory czynią zdrowszymi, a to nie zostało uchwycone przez rutynowe metody oceniające nawyki zdrowotne, zauważa Jokela.
Obecnie posiadamy niepełną wiedzę na temat różnic w zdrowotności społeczeństwa w świetle charakterystyki psychologicznej jednostek, np. IQ. Zrozumienie tych mechanizmów powinno pomóc w konstruowaniu bardziej efektywnych akcji informacyjnych w zakresie zdrowia publicznego, docierających do szerszej rzeszy odbiorców.
Opiekuńczy rodzice kluczem do dłuższego życia
Ellen deLara z Syracuse University uważa, że opiekuńczy rodzice stanowią klucz do długiego życia, niezależnie od IQ.
Pozytywna stymulacja przez rodzica jest napędem do wytworzenia dobrych nawyków dotyczących rozwoju i zachowania, powiedziała deLara. – Stosuje się to do wszystkich dzieci i młodzieży, wszystkich grup społecznych, ludzi niezależnie od poziomu inteligencji.
Odwrotnie, negatywne zaangażowanie rodziców, np. podkreślanie niskiego IQ dziecka, wytworzy niewłaściwe pojmowanie rozwoju oraz niewłaściwe zachowania u dziecka, przeniesione w dorosłe życie, powiedziała.
Niezależnie od tego, jakie masz IQ, jeśli rodzice będą stymulować cię pozytywnie, przekonywać o twojej wartości, przykładać wagę do właściwej edukacji, będziesz się rozwijać, kwitnąć, podkreśliła deLara.
Jeśli natomiast będziesz odrzucany, rodzice nie będą przykładać wagi do twojej edukacji, będziesz się czuł niepotrzebny. Prowadzi to do podejmowania niewłaściwych decyzji. Jeśli towarzyszy temu niskie IQ, nie wróży to zdrowego, długiego życia.
Źródło: Health24.com
Zobacz także:
Dzieci często poddawane narkozie są mniej bystre
Cechy dziecka zależne od emocji rodziców
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze