WHO przypomina o świńskiej grypie

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że w ciągu najbliższych miesięcy dojdzie do zwiększenia liczby zachorowań na świńską grypę i rządy państw muszą być przygotowane na taką sytuację. Liczba chorych będzie się podwajała co trzy, cztery dni, dopóki nie osiągnie szczytu.

WHO traktuje świńską grypę jako pandemię, która zabiła 1800 osób w zeszłym tygodniu. Uwaga zwrócona jest na kraje na półkuli południowej, gdzie właśnie trwa sezon grypowy. Kraje te nie są przygotowane do walki z chorobą, ich system opieki nie jest wystarczająco wyposażony i dofinansowany, by zmierzyć się ze świńską grypą. WHO apeluje o szybkie działanie w tym zakresie – edukowanie ludzi i przygotowanie systemu do opieki nad chorymi i zapobieganie niepotrzebnym przypadkom śmiertelnym.

Kobiety w ciąży są bardziej narażone na zachorowanie, tak jak osoby cierpiące na takie schorzenia jak astma, cukrzyca, choroby układu krążenia.

Już wcześniej WHO ostrzegała, że w ciągu dwóch lat zachoruje ok. 2 miliardów ludzi. Naukowcy nadal pracują nad szczepionką. Chcieliby, by powstała, zanim półkula północna wejdzie w sezon grypowy. WHO podkreśla, że większość przypadków zachorowań nie wymaga leczenia, ale wysyp zachorowań może obciążyć szpitale i systemy opieki zdrowotnej.

Ostatnia pandemia – grypa Hong Kong z 1968 r. – zabiła ok. miliona osób. Zwykła grypa co roku jest przyczyną śmierci 250 000–500 000 osób.

Źródło: [url=http://www.google.com/hostednews/ap/article/ALeqM5gGBK5q0LgRNjBQCvYaHi4SlH0RwgD9A71VSG1 ]Google.com[/url]

Zobacz także:


Nowa mutacja wirusa grypy sezonowej

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?