Spożywanie alkokoholu szkodliwe dla snu

Badania przeprowadzone przez YouGov na rzecz kampanii Know Your Limits na zlecenie rządu Wielkiej Brytanii wykazały, iż picie alkoholu zakłóca sen.

Ponad połowa z 2000 przebadanych wyznała, że czuła się zmęczona i wyczerpana dzień po spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Aż 58% z nich nie wiedziało, iż pijaństwo i spowodowane nim odwodnienie może powodować kłopoty ze snem poprzez zakłócanie snu w fazie „REM”, która jest jego niezbędnym elementem. Picie dodatkowo powoduje częstsze wizyty w toalecie oraz bóle głowy. Po alkoholu organizm ludzki od razu wkracza w głęboki sen, ale faza „REM” jest osiągana dopiero po wydaleniu z metabolizmu całego alkoholu.Kiedy następuje wybudzenie ze snu, wielu odkrywa, że jest jeszcze wcześnie rano i ma poczucie, jakby wcale się nie wyspali.

Jessica Alexander, przedstawiciel Sleep Council, mówi: Wiele ludzi twierdzi, że wypicie alkoholu pomaga im zasnąć, ale tak naprawdę jest on głównym sprawcą zakłócającym reakcje chemiczne potrzebne do udanego snu. Notoryczny brak odpowiedniego snu, tak potrzebnego naszemu organizmowi, może poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Jeśli często przekraczasz dozwoloną dzienną dawkę alkoholu, twoje ciało będzie się starało nadrobić swoje zapotrzebowanie na sen, a to z kolei będzie oznaczało, że nigdy nie będziesz się czuł w pełni gotowy i czujny, aby poradzić sobie z codziennymi obowiązkami i stresami.

Źródło: news.bbc.co.uk

Zobacz także:

Zestaw praktycznych porad dla pijących

Pijemy za dużo

Silniejsza więź z dzieckiem — bez alkoholu w ciąży

Zobacz również: 7 sposobów, aby wychować szczęśliwe dziecko

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów Problem z witaminą D w czasie ciąży Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to zdolniejsze dzieciaki Małe dzieci oglądające TV mają problemy w wieku szkolnym Leki OTC mogą działać niestandardowo u dzieci z nadwagą Pielęgniarki wytrącane z rytmu pracy popełniają więcej błędów Dużo mięsa w diecie to wyższe ryzyko raka pęcherza moczowego Chirurgia bariatryczna skuteczna u 60% pacjentów