Ślady kokainy na bankotach

Zdjęcie autorstwa jarmoluk / CC BY

Szanse na to, że przeciętny amerykanin nosi w swoim portfelu pieniądze z kokainą są duże. Badacze przejrzeli 234 banknoty z 17 amerykańskich miast i wykryli, iż na 90% były ślady kokainy. Największy poziom narkotyku zawierały banknoty z Baltimor, Bostonu, Detroit, natomiast najmniejszy z Salt Lake City.

Badanie prowadzone pod przewodnictwem prof. Yuegang Zuo z University of Massachusetts w Dartmouth objęły $1 banknoty z Waszyngtonu. Oprócz tego Zuo poprosił swoich współpracowników o zbadanie innych nominałów – od $1 do $100.Badacze nie analizowali takiej samej ilości banknotów z każdego z wspomnianych miast, lecz pieniądze z 30 miejsc na terenie USA, Kanady, Brazylii, Chin i Japonii. Zdaniem Zuo śladowe ilości kokainy pozostawionej na pieniądzach nie są w stanie spowodować uszczerbku na zdrowiu ani wywołać kłopotów z prawem.

Banknoty mogą zostać skażone kokainą podczas dokonywanej transakcji między handlarzami narkotyków, podczas wciągania przez nos wspomnianego narkotyku przy użyciu zwiniętego w rulon banknotu bądź w momencie, gdy bank przelicza i operuje pieniędzmi.

W porównaniu do podobnych badań przeprowadzonych 2 lata temu odnotowano wzrost zanieczyszczonych narkotykiem pieniędzy z 67% w 2007 r. do obecnych 90%.

Z 27 banknotów z Kanady 85% wykazało ślady kokainy, osiem na dziesięć banknotów z Brazylii było skażonych, natomiast tylko kilka z 16 z Japonii, jeśli chodzi o banknoty z Chin, to trochę ponad 20 z 112 miało ślady kokainy.
Odkrycia zostały zaprezentowane na spotkaniu American Chemical Society w Waszyngtonie.

Źródło: health24.com

Zobacz także:
Wyrzucone pieniądze?

60 minut dla zdrowia

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Rekord: udana operacja na otwartym sercu u stulatka Dzięki przeszczepowi komórek macierzystych zniknął... wirus HIV 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS Dysmorfofobia a wygląd Światowa Organizacja Zdrowia broni się przed oskarżeniami Chemikalia w butelkach dla dzieci Świńska grypa zabiła ponad 12 000 ludzi Gwiazdka z gwiazdami na Litewskiej Rozgryziono kod genetyczny śmiercionośnych nowotworów Pandemia H1N1 zaczyna słabnąć Trwa dochodzenie w sprawie rzadkich skutków ubocznych działania szczepionki na wirusa A H1N1 Nowa inicjatywa, by zmniejszyć śmiertelne przypadki biegunki u dzieci Czy organy do przeszczepów zawsze powinny pochodzić od zdrowych ludzi? Cholesterol na piątkę Pacjenci z HIV są bardziej podatni na raka 3 Amerykanów zdobyło nagrodę Nobla 2009 w dziedzinie medycyny Czy stać nas na spalanie odpadów? Matematycy mają zbudować model nowotworu Czy prezydent Francji powinien przestać biegać? Zdesperowani Brytyjczycy sprzedają swoje nerki, by spłacić hipotekę i długi Marsz wspierający walkę z Parkinsonem Planeta w potrzebie Nowe prawo aborcyjne w Hiszpanii Lekarze łamią zasadę poufności