Leki na nadciśnienie pomogą w leczeniu sklerozy?

Doktor Lawrence Steinman, profesor neurologii na Stanford University, uważa, że lek zwalczający wysokie ciśnienie krwi może zapobiegać uszkodzeniom komórek nerwowych w sklerozie. Steinman powiedział, że wpadł na ten pomysł, gdy przepisał jednemu z pacjentów inhibitor ACE lisinopril.

Angiotensyna zwęża naczynia krwionośne kiedy wstajemy, dlatego nie mdlejemy – mówi Steinman. – Komórki nerwowe są ściśle powiązane z naczyniami krwionośnymi. Stan zapalny odgrywa ważną rolę w sklerozie, w której system immunologiczny atakuje osłonki mielinowe komórek nerwowych mózgu.

Steinman przeprowadził liczne testy, m.in. zbadał próbki tkanki mózgowej osób chorujących na sklerozę. Znalazł wysokie poziomy receptorów komórkowych angiotensyny i innych inhibitorów ACE.

Na pytanie, czy takie zastosowanie leku przeciw nadciśnieniu nie powinno być wcześniej zauważone, odpowiada, że niekoniecznie, ponieważ inhibitory ACE przyjmuje się najczęściej po 60. r.ż. Skleroza rozpoczyna się dużo wcześniej i dlatego niewiele osób w początkowym stadium zażywa inhibitory ACE.

Steinman chciałby przeprowadzić testy kliniczne, ale na razie nie ma na to wymaganych środków finansowych.

Źródło: Health.yahoo.com

Zobacz także:

Sok pomarańczowy a choroby serca

Zobacz również: Dlaczego nadciśnienie tętnicze jest groźne?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych