Zdrowie z Internetu

Ludzie regularnie surfują po Internecie w poszukiwaniu plotek, wiadomości, rozrywki i niezwykłych informacji. Teraz również, by znaleźć informacje dotyczące zdrowia. W ostatnich miesiącach wzrosła popularność wszelkich propozycji dotyczących rzucenia palenia, obniżenia ciśnienia krwi czy innych porad. Wiele osób uważa, że to właśnie internetowe porady im pomogły.

Doktor Nieca Goldberg z American Heart Association uważa, że to pozytywny trend, który będzie trwał tak długo, jak ludzie będą uważać Internet za wiarygodne źródło. Myślę, że tak będzie w przyszłości.

Internetowe interwencje medyczne obejmują różne choroby i dolegliwości. Jeden z programów wykorzystuje Internet i telefoniczne połączenia z osobami po zawale serca i pacjentami chorującymi na serce, by poprawić kondycję tego organu. Wśród jego uczestników spadło ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, większość z nich rzuciła palenie, a tym samym o 1/3 zmniejszyło się ryzyko zgonu z powodu niewydolności serca.

Wiele programów pomaga rzucić palenie. Analiza kliniczna pokazała, że Internet i programy wspomagające zaprzestanie palenia dawały dwukrotnie większą szansę na rozstanie się z nałogiem. Ten sukces skłonił University of Illinois do wydania 2,9 miliona dolarów na zachęcenie młodych ludzi do korzystania ze sprawdzonych programów pomagających rzucić palenie.

Także alkoholicy mogą znaleźć coś dla siebie. Duńskie badania pokazały, że 1 na 5 alkoholików korzystających z pomocy sieci zmniejszył ilość spożywanego alkoholu do poziomu niezagrażającego jego życiu. Również cierpiący na łuszczycę mają swoje internetowe grupy wsparcia. Połowa korzystających z nich uważa, że ich jakość życia poprawiła się, gdy do nich dołączyli.

Można także otrzymywać e-maile, które będą przypominały i zachęcały do zdrowych nawyków żywieniowych. Zachęcą do jedzenia owoców i warzyw, jak również do ograniczenia cukrów i tłuszczy. Program autorstwa Kaiser Permanentne spełnia zadanie – jego użytkownicy są zdrowsi i więcej ćwiczą.

Doktor Robert Mallin, profesor na Medical University of South Carolina, uważa, że tego typu programy przeznaczone są dla osób, które nie lubią odwiedzać lekarzy lub grup wsparcia. Na pewno kontakt twarzą w twarz jest lepszy, ale ludzie, którzy nie chcą odwiedzać gabinetów lekarskich, na pewno z nich skorzystają – dodaje Mallin. Grupy wsparcia online pozwalają na zbieranie i wymianę informacji, jak również na zachowanie anonimowości.

Lekarze uważają, że takie poradnictwo jest czymś dobrym i pożytecznym, ale martwią się jakością informacji medycznych w Internecie i radzą jednak konsultacje.

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Źródło: Health.yahoo.com

Zobacz także:


Chińskie obozy dla uzależnionych od internetu

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów Problem z witaminą D w czasie ciąży Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to zdolniejsze dzieciaki Małe dzieci oglądające TV mają problemy w wieku szkolnym Leki OTC mogą działać niestandardowo u dzieci z nadwagą Pielęgniarki wytrącane z rytmu pracy popełniają więcej błędów Dużo mięsa w diecie to wyższe ryzyko raka pęcherza moczowego Chirurgia bariatryczna skuteczna u 60% pacjentów