Starsze pigułki antykoncepcyjne są bezpieczniejsze
MAŁGORZATA KAMIŃSKA • dawno temu
Naukowcy od dawna wiedzieli, że stosowanie doustnych hormonalnych środków antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy żył u nóg i zatoru tętnicy płucnej, ale nowe badania przeprowadzone w Danii i Holandii pokazały, że niektóre tabletki są bezpieczniejsze dla kobiet. Warto podkreślić, że żadne badanie nie było dofinansowane przez producentów pigułek. Naukowcy stwierdzili, że tabletki zawierające progestagen II generacji – levonorgestrel lub norgestrel – i niższą dawkę estrogenu są bezpieczniejsze.
Zakrzepowo-zatorowa choroba żył zdarza się rzadko, średnio w trzech przypadkach na 10 000 – stwierdza doktor Ojvind Lidegaard z Rigshospitalet in Copenhagen, jeden z autorów badań, które pojawiły się na stronach internetowych „BMJ”. – Ale starsze tabletki zwiększają ryzyko choroby dwu-, a nawet trzykrotnie. Nowe zaś – cztery bądź nawet pięć razy. Lidgaard zauważa, że ryzyko wystąpienia choroby zależy od dawki zarówno estrogenu, jak i progestogenu, a im jest ona niższa, tym mniejsze jest ryzyko. Zmniejsza się ono również u kobiet, które przyjmują pigułkę dwuskładnikową.
Duńskie badania, w których uczestniczyło 1524 kobiet poniżej 50. roku życia z przypadkami zakrzepicy żył i 1760, u których nie wystąpiła taka choroba, pokazały, że u użytkowniczek antykoncepcji doustnej ryzyko jej wystąpienia jest pięć razy większe. Najwyższe było w ciągu trzech pierwszych miesięcy przyjmowania pigułek, a najniższe u osób, które przyjmowały levonorgestrel.
Tabletki IV generacji, czyli te najnowsze, są mniej bezpieczne niż te z pierwszej – stwierdza Lidgaard.
Kobiety, które korzystają z tej metody antykoncepcji i są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na zakrzepicę, powinny przyjmować pigułki drugiej generacji.
Źródło: Health.yahoo.com
Zobacz także:
Pigułka antykocepcyjna dla mężczyzn
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze