Rewolucyjna metoda wykrywania Alzheimera

Badacze z Tel Aviv University wytyczają nową drogę w śledzeniu wpływu pamięci na strukturę mózgu, co może pomóc we wczesnym rozpoznaniu choroby Alzheimera.

Za pomocą obrazowania dyfuzyjnego rezonansu magnetycznego możemy poznać mikrostrukturę tkanki bez nacinania jej. Możemy zbadać, jak pojemność naszego mózgu zmienia się, gdzie pamięć się gromadzi i w jaki sposób – twierdzi doktor Yaniv Assaf z Tel Aviv University's Department of Neurobiology.

Naukowcy uważają, że by zaszły zmiany w mikrostrukturze mózgu, potrzebne są dni lub tygodnie. Ale badania Assafa pokazują, że mogą zajść zaledwie w ciągu kilku godzin.

Daje nam to obraz plastyczności mózgu każdej osoby. Jest możliwe, że przed utratą pamięci jest ona wykorzystywana do przystosowania mózgu do zmian. Brak tej zdolności może wskazywać na podatność na demencję. Teraz mamy środki, by tę zdolność monitorować – twierdzi Assaf.

Zwykle naukowcy rozróżniają funkcjonalną i strukturalną plastyczność. Funkcjonalna aktywność odnosi się do aktywności neuronalnej w mózgu, podczas gdy strukturalna – do fizycznego kształtu mózgu.

Na początku ochotnicy zostali poddani badaniu rezonansem magnetycznym. Następnie grali przez dwie godziny w grę wyścigową na komputerze, przejeżdżając 16 razy tę samą trasę. W ten sposób chciano zbadać pamięć przestrzenną. Za każdym okrążeniem czas przejazdu się skracał. Gdy przeprowadzano ponowne badanie rezonansem, naukowcy zauważyli zmiany mikrostruktury mózgu w obszarach odpowiedzialnych za motorykę, wzrok i w hipokampie. Badania pokazały, że pamięć szybko zmienia komórki i może pozostawiać trwały ślad w mózgu. Assaf twierdzi, że ta metoda może być użyta do wczesnego rozpoznawania choroby Alzheimera.

Wyniki zostały zaprezentowane na Annual Meeting of the Human Brain Mapping Organization w San Francisco.

Źródło: Indianexpress.com

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Zobacz także:

Spadek wagi wczesnym objawem Alzheimera

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli Palący papierosy robot pomoże w badaniach