Co robić żeby żyć dłużej?

Nie pal, utrzymuj prawidłową wagę, uprawiaj sport oraz zdrowo się odżywiaj. Te cztery zasady, choć brzmią jak banał i wydają się oczywiste, mogą znacząco wpłynąć na jakość i długość naszego życia.

Wyniki najnowszych badań wskazują, że ryzyko wystąpienia chorób o charakterze przewlekłym u ludzi, którzy stosują się do powyższych zasad jest średnio aż o 78 procent niższe.

Badania przeprowadzone zostały przez doktora Earla Forda z Centers for Disease Control and Prevention w Stanach Zjednoczonych oraz sztab naukowców z German Institute for Human w Niemczech.
Przyjrzeli się oni w latach 1994–1998 grupie ponad 23 tysięcy dorosłych pomiędzy 35. a 65. rokiem życia, zwracając uwagę na to, czy palili papierosy, uprawiali sport (przynajmniej 3 i pół godziny tygodniowo), stosowali się do zdrowej diety (obfitującej w warzywa i owoce, a ubogiej w mięso) i czy utrzymywali prawidłową wagę (indeks BMI poniżej 30).

Osiem lat później badacze przeanalizowali związek pomiędzy tymi nawykami a wystąpieniem u nich raka, cukrzycy, zawału czy ataku serca. - Choć największy spadek ryzyka zachorowań zanotowano u osób, które stosowały się do wszystkich zasad, pewne korzyści osiągali także Ci, którzy wprowadzali w życie nawet jedną z nich – komentuje Ford.

Już to zmniejszało ryzyko zachorowania przeciętnie o połowę. Płeć okazywała się bez znaczenia i podobne zależności obserwowano zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Stosowanie się do niektórych zasad w większym stopniu chroniło przed pojawieniem się konkretnych chorób.

Na przykład współczynnik masy ciała niższy niż 30 w największym stopniu chronił przed cukrzycą, a uprawianie sportu w większym stopniu zmniejszało ryzyko zachorowania na cukrzycę niż raka.

Źródło: Health.yahoo.com

Zobacz także:

Pij wino — dłużej pożyjesz

Zobacz również: 8 sposobów, aby uzdrowić swój dom, czyli tajniki sztuki feng-shui

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?