Macho żyją krócej

Badania przedstawione przez Amerykańskie Stowarzyszenie Socjologiczne na corocznym spotkaniu w San Francisco pokazały, że mężczyźni, którzy opowiadają się za ideałem prawdziwej męskości, rzadziej korzystają z badań profilaktycznych, takich jak choćby badanie prostaty. Może to być przyczyną niższej średniej długości ich życia w porównaniu z kobietami.

Według danych Centers for Disease Control and Prevention z 2005 r. w USA kobiety żyją średnio ok. 80 lat, mężczyzni – 75 lat.

Badania sugerują, że głęboko zakorzeniona wizja męskości może być jedną z przyczyn ich słabego zdrowia. Badania profilaktyczne są po prostu niemęskie – mówi Kristen Springer z Rutgers University w New Jersey.
„Prawdziwy mężczyzna” może przyciągać atrakcyjne kobiety czy nawet pomóc komuś w powrocie do zdrowia, ale wyklucza on wizyty w gabinecie lekarskim.

Badania przeprowadzono na grupie 1000 mężczyzn w średnim wieku, którzy uczestniczyli w Wisconsin Longitudinal Study w 2004 r. Badacze wzięli pod uwagę przekonania uczestników na temat męskości, status społeczno-gospodarczy i trzy powszechnie zalecane procedury profilaktycznej opieki zdrowotnej dla mężczyzn w średnim wieku: egzamin fizyczny, test na obecność wirusów i badanie prostaty.

By uzyskać informacje, czy ochotnicy i w jakim stopniu traktują siebie jako macho, na zadawane pytania wskazywali odpowiedź w skali od 1 do 8 (od tego, z czym się nie zgadzają, do tego, co mocno popierają). Wyrażali swój stosunek m.in. do zdań: „Kiedy mąż i żona rozmawiają o ważnym zakupie do domu, mąż powinien mieć ostatnie słowo” czy „Przeszkadza mi, kiedy mężczyzna robi coś, co jest traktowane jako czynność dla kobiet”.

U mężczyzn, którzy silnie identyfikowali się z typem macho, prawdopodobieństwo, że przeszli w ubiegłym roku test wysiłkowy, było o 26% mniejsze, blisko 30% mniej prawdopodobne, że poddali się badaniu prostaty i o 50% mniejsze, że poddali się tym trzem badaniom w ciągu ostatniego roku.

Poprzednie badania pokazały, że wyższy status ekonomiczny sprzyja dbaniu o zdrowie. Teraz okazało się, że nie ma to znaczenia. Mężczyźni pewni swojej męskości im lepszą mają pracę, tym rzadziej się badają.

Przyczyny takiego postępowania są różne. Niektórzy mężczyźni nie chcą czuć się pozbawieni swojej męskości, gdy znajdą się w sytuacji pacjenta. Mają również silne poczucie wolności i autonomiczności – są skorzy do odrzucania opinii innych, a tym samym zaleceń lekarskich.

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Źródło: [url=http://www.msnbc.msn.com/id/32364616/ns/health-mens_health/ ]Msnbc.msn.com[/url]

Zobacz także:

Wszystko o oddychaniu

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Raporty:

Suplementacja witamin w czasie ciąży może zmniejszyć ryzyko autyzmu u dziecka Zwyciężyli raka - ale to nie koniec bólu Rozwój mózgu nastolatków zwiększa ich odczucie moralności Modyfikacje komórek ochronią przed skutkami ubocznymi chemioterapii Tętniaki mózgu pękają z powodu... kawy i seksu Alergia: nieprzyjemna, ale chroni przed nowotworem Migrena nie zagraża pamięci Uwaga na dzielenie tabletek! 400-gramowe wcześniaki mają coraz większe szanse Pestycydy dratycznie zwiększają ryzyko Alzheimera Rak płuc palacza jest inny, niż niepalącego Depresja poporodowa ma również przyczyny neurologiczne Nowe odkrycie daje nadzieję nieuleczalnie chorym Cesarskie cięcie a flora bakteryjna niemowląt Farmacja dyskryminuje dzieci Suplementy wapnia - przyjmuj je rozsądnie Implanty słuchowe lepiej sprawdzają się u młodszych pacjentów Problem z witaminą D w czasie ciąży Mniejsze zanieczyszczenie środowiska to zdolniejsze dzieciaki Małe dzieci oglądające TV mają problemy w wieku szkolnym Leki OTC mogą działać niestandardowo u dzieci z nadwagą Pielęgniarki wytrącane z rytmu pracy popełniają więcej błędów Dużo mięsa w diecie to wyższe ryzyko raka pęcherza moczowego Chirurgia bariatryczna skuteczna u 60% pacjentów