Nowy lek dla pacjentów z rakiem nerki

Afinitor® (ewerolimus) został zarejestrowany w Unii Europejskiej jako pierwszy lek przynoszący korzyści pacjentom z zaawansowanym rakiem nerki, u których choroba uległa progresji po zastosowaniu terapii celowanej.W porównaniu do placebo, Afinitor® ponad dwukrotnie wydłużył czas do progresji choroby oraz  zmniejszył ryzyko progresji choroby lub zgonu o 67%. Pacjenci z zaawansowanym rakiem nerki i progresją choroby po zastosowaniu terapii celowanej inhibitorem kinazy tyrozynowej naczyniowo-śródbłonkowego czynnika wzrostu (z ang. vascular endothelial growth factor, VEGF) mieli dotychczas ograniczone możliwości dalszego skutecznego leczenia. Europejskie Zalecenia Terapeutyczne rekomendują obecnie lek Afinitor® jako II rzut leczenia zaawansowanego raka nerki. Obecnie prowadzone są  badania kliniczne III fazy, w których oceniana jest  potencjalna skuteczność leku Afinitor®  w wielu innych rodzajach nowotworów.

Warszawa, 10 sierpnia 2009 r. -  Komisja Europejska zatwierdziła rejestrację leku Afinitor® (ewerolimus) w postaci tabletek, w leczeniu pacjentów z zaawansowanym rakiem nerki (ang. renal cell carcinoma, RCC), u których w trakcie lub po zakończeniu terapii inhibitorem kinazy tyrozynowej naczyniowo-śródbłonkowego czynnika wzrostu wystąpiła progresja choroby.

Komisja Europejska zatwierdziła rejestrację leku Afinitor® na podstawie danych wskazujących, że w porównaniu z placebo, u pacjentów z zaawansowanym rakiem nerki i progresją po wcześniejszej terapii celowanej, Afinitor® ponad dwukrotnie wydłuża czas do progresji choroby (4.9 miesiąca w porównaniu do 1,9 miesiąca). Co więcej, Afinitor® zmniejsza ryzyko progresji choroby lub zgonu o 67% (współczynnik ryzyka=0,33 z 95% z przedziałem ufności 0,25 do 0,43; P<0.0001).

Europejskie Zalecenia Terapeutyczne rekomendują obecnie lek Afinitor® jako II rzut leczenia pacjentów z zaawansowanym rakiem nerki, u których wystąpiła progresja choroby po zastosowaniu terapii celowanej anty-VEGF. 

Decyzja o zarejestrowaniu leku Afinitor® wydana przez Komisję Europejską jest obowiązująca we wszystkich 27 krajach Unii Europejskiej i daje możliwość zastosowania nowej terapii u pacjentów z zaawansowanym rakiem nerki, u których wystąpiła progresja choroby po terapii celowanej anty-VEGF. Procedury rejestracyjne leku Afinitor® prowadzone są obecnie w Szwajcarii, Japonii i w innych krajach.

Informacje na temat raka nerki  

Rak nerki stanowi około 2% wszystkich nowotworów złośliwych. Częstość występowania RCC na świecie stale wzrasta, co jest po części związane z otyłością i paleniem tytoniu. W 2006 roku w Unii Europejskiej odnotowano więcej niż 63 000 przypadków zachorowań na zaawansowanego raka nerki i 26 000 przypadków zgonów z powodu raka nerki. W RCC komórki rakowe powstają w obrębie wyściółki kanalików nerkowych i rosnąc tworzą guz. Nieleczony nowotwór zazwyczaj rozprzestrzenia się do okolicznych węzłów chłonnych, a następnie daje przerzuty do innych narządów.

Informacje dotyczące leku Afinitor®

Afinitor® został zarejestrowany w krajach Unii Europejskiej jako pierwszy doustny lek przeznaczony do codziennego stosowania w leczeniu pacjentów z zaawansowanym rakiem nerki po niepowodzeniu leczenia sunitinibem lub sorafenibem. Afinitor® wykazuje swoje działanie wpływając bezpośrednio na mTOR, białko obecne w komórkach nowotworowych,  kontrolujące namnażanie tych komórek oraz tworzenie się naczyń krwionośnych. Wyniki badań przedklinicznych i klinicznych wykazały, że białko mTOR odgrywa ważną rolę w powstawaniu i wzrastaniu kilku typów nowotworów. Afinitor® był badany w wielu rodzajach schorzeń nowotworowych, m.in. w guzach neuroendokrynnych, w raku piersi, w raku żołądka i w raku wątrobowokomórkowym (z ang. hepatocellular carcinoma, HCC), jak również w stwardnieniu guzowatym (z ang. tuberous sclerosis complex, TSC) i w chłoniakach nieziarniczych.

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Źródło: Informacja Prasowa

Zobacz także:

W walce z rakiem nerki
Nowy lek dla pacjentów po zawale

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli Palący papierosy robot pomoże w badaniach