Modyfikacje komórek trzustki leczą cukrzycę

Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

Naukowcom udało się przeprogramować jeden gen w komórkach trzustki, doprowadzając do wznowienia wytwarzania przez nie insuliny u myszy chorych na cukrzycę. Odkrycie może stanowić przełom w leczeniu cukrzycy typu 1 polegającej na zahamowaniu wytwarzania insuliny, odpowiedzialnej za metabolizm cukrów. Dotychczas jedyną znaną i bezpieczną metodą walki z cukrzycą było uzupełnianie niedoborów insuliny za pomocą regularnych zastrzyków. Jednak najnowsze odkrycie może doprowadzić do wynalezienia metody, która pozwoli rzeczywiście wyleczyć chorych, a nie tylko przeciwdziałać objawom cukrzycy.
Międzynarodowej grupie europejskich i amerykańskich naukowców pod kierunkiem badaczy z instytutu Max Planck Institute for Biophysical Chemistry w Niemczech udało się przekształcić komórki trzustki w komórki beta odpowiadające za produkcję insuliny. Dokonali tego za pomocą modyfikacji w jednym genie tzw. komórek alfa (innych ważnych komórek znajdujących się w trzustce, odpowiedzialnych za produkcję hormonu o nazwie glukagon).

W pierwszym etapie eksperymentu na myszach naukowcy sztucznie wywołali cukrzycę u gryzoni, wstrzykując im substancję, która doprowadziła do obumarcia komórek beta. Następnie aktywowali gen o nazwie Pax-4 (odgrywa on największą rolę podczas rozwoju płodowego). Modyfikacja genetyczna doprowadziła do przekształcenia komórek alfa trzustki w komórki beta produkujące insulinę. U myszy, u których przeprowadzono zabieg, liczba komórek beta była ośmiokrotnie wyższa niż u zwierząt w grupie kontrolnej.

Wyniki badań zostały opublikowane w renomowanym piśmie medycznym „Cell”. Autorzy odkrycia podkreślają, że ciągle znajdują się w bardzo początkowej fazie badań. Nie rozumieją na przykład, dlaczego terapia genetyczna okazała się najbardziej skuteczna u młodych myszy (poniżej 1. miesiąca życia).

Pojawia się również problem, że modyfikacje genetyczne okażą się „zbyt skutecznie” i doprowadzą do niedoborów komórek alfa trzustki. Dlatego przed przeprowadzeniem pierwszych badań klinicznych na ludziach konieczne będzie opracowanie bezpiecznej metody, która lecząc cukrzycę, nie doprowadzi do innych zaburzeń.

Źródło: Los Angeles Times

Zobacz także:

Komórki macierzyste w leczeniu cukrzycy typu 1
Ogniska miażdżycowe u dzieci i młodzieży

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty Enzymem w zakażenia szpitalnym gronkowcem GMO wymyka się spod kontroli Palący papierosy robot pomoże w badaniach