Modyfikacje komórek trzustki leczą cukrzycę

Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock

Naukowcom udało się przeprogramować jeden gen w komórkach trzustki, doprowadzając do wznowienia wytwarzania przez nie insuliny u myszy chorych na cukrzycę. Odkrycie może stanowić przełom w leczeniu cukrzycy typu 1 polegającej na zahamowaniu wytwarzania insuliny, odpowiedzialnej za metabolizm cukrów. Dotychczas jedyną znaną i bezpieczną metodą walki z cukrzycą było uzupełnianie niedoborów insuliny za pomocą regularnych zastrzyków. Jednak najnowsze odkrycie może doprowadzić do wynalezienia metody, która pozwoli rzeczywiście wyleczyć chorych, a nie tylko przeciwdziałać objawom cukrzycy.
Międzynarodowej grupie europejskich i amerykańskich naukowców pod kierunkiem badaczy z instytutu Max Planck Institute for Biophysical Chemistry w Niemczech udało się przekształcić komórki trzustki w komórki beta odpowiadające za produkcję insuliny. Dokonali tego za pomocą modyfikacji w jednym genie tzw. komórek alfa (innych ważnych komórek znajdujących się w trzustce, odpowiedzialnych za produkcję hormonu o nazwie glukagon).

W pierwszym etapie eksperymentu na myszach naukowcy sztucznie wywołali cukrzycę u gryzoni, wstrzykując im substancję, która doprowadziła do obumarcia komórek beta. Następnie aktywowali gen o nazwie Pax-4 (odgrywa on największą rolę podczas rozwoju płodowego). Modyfikacja genetyczna doprowadziła do przekształcenia komórek alfa trzustki w komórki beta produkujące insulinę. U myszy, u których przeprowadzono zabieg, liczba komórek beta była ośmiokrotnie wyższa niż u zwierząt w grupie kontrolnej.

Wyniki badań zostały opublikowane w renomowanym piśmie medycznym „Cell”. Autorzy odkrycia podkreślają, że ciągle znajdują się w bardzo początkowej fazie badań. Nie rozumieją na przykład, dlaczego terapia genetyczna okazała się najbardziej skuteczna u młodych myszy (poniżej 1. miesiąca życia).

Pojawia się również problem, że modyfikacje genetyczne okażą się „zbyt skutecznie” i doprowadzą do niedoborów komórek alfa trzustki. Dlatego przed przeprowadzeniem pierwszych badań klinicznych na ludziach konieczne będzie opracowanie bezpiecznej metody, która lecząc cukrzycę, nie doprowadzi do innych zaburzeń.

Źródło: Los Angeles Times

Zobacz także:

Komórki macierzyste w leczeniu cukrzycy typu 1
Ogniska miażdżycowe u dzieci i młodzieży

Zobacz również: 10 urodowych trików, które musisz znać

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Technologia:

Niedowidzącym pomagać będą cyber-okulary Testy prenatalne - ratunek czy przekleństwo? Czy POChP przestanie być chorobą nieuleczalną? Życie bez pulsu? - naukowcy sprawili, że to możliwe Co się dzieje w mózgu, kiedy tracimy przytomność? Magnetyzm zamiast aspiryny? Elektrody pomagają odzyskać zdolność ruchu Dwadzieścia jednostek krwi z jednej - prace nad sztuczną krwią trwają Project Lifesaver - bransoletka ratująca życie Komputer, który sam wzywa pomoc Projekt sztucznej komory serca dla dzieci "tuż przed finiszem" Japońska elektrownia atomowa nie powinna zagrozić naszemu zdrowiu Morfologia z... płyty CD Test na ojcostwo dostępny już w aptekach Jest szansa na sztuczną siatkówkę... z plastiku Nowoczesny laser do błyskawicznej korekcji wzroku Badanie oddechu umożliwi diagnozę Duże możliwości pola magnetycznego Odzyskać wzrok dzięki implantowi Kraków: naukowcy będą hodować komóki skóry Genetyka: jak wykryć raka zanim się pojawi? Inżynieria genetyczna może poprawić nasze IQ Koniec dializ? - opracowano wszczepialną sztuczną nerkę Krakowcy naukowcy opracowali super-wytrzymałe implanty