Edukacja seksualna przez SMS-y

Publiczne ośrodki zdrowia w dwóch okręgach Kalifornii zachęcają młodzież do udziału w nowym programie edukacji seksualnej. Po wysłaniu SMS-a pod wskazany numer, na numer, z którego wysłano wiadomość, co tydzień będzie automatycznie przesyłana krótka informacja skierowana do młodych ludzi w wieku 13–24 lat, dotycząca związków i życia intymnego. SMS-y mają charakter psychologiczny lub medyczny, mogą też informować, gdzie uzyskać dalszą pomoc w sprawach seksualnych. Większość tekstów zawiera wskazówki na temat metod antykoncepcji i chorób przenoszonych drogą płciową. Jednak wiele SMS-ów nie dotyczy bezpośrednio życia seksualnego, ale szeroko pojętych związków, np. przemocy, kłótni, relacji partnerskich, wzajemnego zrozumienia itp.
Wzrastająca liczba niechcianych ciąż i chorób przenoszonych drogą płciową, występujących u osób nieletnich, skłoniła miejscowe ośrodki zdrowia do poszukiwania skuteczniejszych metod edukacji seksualnej młodzieży i dotarcia do tych, którzy najbardziej potrzebują tych informacji. Problem dotyczy w szczególności środowisk uboższych, w których nie każdy młody człowiek ma łatwy dostęp do komputera z Internetem. Dlatego pracownicy ochrony zdrowia zdecydowali się wykorzystać telefony komórkowe jako środek komunikacji i przekazania potrzebnych młodzieży informacji.

W czasach gdy właściwie każdy młody człowiek ma co najmniej jeden telefon komórkowy, a SMS-y są najczęściej używaną aplikacją, automatyczne, cotygodniowe dostarczanie krótkiej informacji tekstowej wydaje się dogodnym sposobem edukacji seksualnej młodzieży.

Program o nazwie „hookup” (w dosłownym tłumaczeniu: spiknąć się z kimś, włóczyć się z kimś) jest nadzorowany przez organizację pozarządową, współpracującą z lokalnymi jednostkami ochrony zdrowia i edukacji młodzieży. Teksty SMS-ów są przygotowywane przez pracowników organizacji, a następnie konsultowane z psychologami, pedagogami i lekarzami.

Badania prowadzone wśród dzieci oraz ich rodziców dowodzą, że młodzież potrzebuje wiarygodnego źródła informacji na temat życia seksualnego. Często rodzice są zbyt zakłopotani, by przeprowadzić tego typu rozmowy ze swoimi dziećmi. Program edukacji przez SMS-y ma pomóc dotrzeć do młodzieży, która nie potrafi znaleźć właściwego źródła informacji. Statystyki ciąż wśród nieletnich oraz zapadalności na choroby weneryczne wskazują, że istnieje duża potrzeba takiej edukacji.

Źródło: The Press Enterprise

Zobacz także:
Potrzeba lepszej edukacji seksualnej w Wielkiej Brytanii
Seks jest przyjemny

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł ma 1 komentarz

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Rekord: udana operacja na otwartym sercu u stulatka Dzięki przeszczepowi komórek macierzystych zniknął... wirus HIV 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS Dysmorfofobia a wygląd Światowa Organizacja Zdrowia broni się przed oskarżeniami Chemikalia w butelkach dla dzieci Świńska grypa zabiła ponad 12 000 ludzi Gwiazdka z gwiazdami na Litewskiej Rozgryziono kod genetyczny śmiercionośnych nowotworów Pandemia H1N1 zaczyna słabnąć Trwa dochodzenie w sprawie rzadkich skutków ubocznych działania szczepionki na wirusa A H1N1 Nowa inicjatywa, by zmniejszyć śmiertelne przypadki biegunki u dzieci Czy organy do przeszczepów zawsze powinny pochodzić od zdrowych ludzi? Cholesterol na piątkę Pacjenci z HIV są bardziej podatni na raka 3 Amerykanów zdobyło nagrodę Nobla 2009 w dziedzinie medycyny Czy stać nas na spalanie odpadów? Matematycy mają zbudować model nowotworu Czy prezydent Francji powinien przestać biegać? Zdesperowani Brytyjczycy sprzedają swoje nerki, by spłacić hipotekę i długi Marsz wspierający walkę z Parkinsonem Planeta w potrzebie Nowe prawo aborcyjne w Hiszpanii Lekarze łamią zasadę poufności