Leki przeciwnowotworowe sprzyjają nadciśnieniu

Badaczy od dawna zastanawiało, dlaczego u jednej trzeciej pacjentów chorujących na raka, rozwija się także nadciśnienie. Początkowo kojarzono to zjawisko z przyjmowanymi przez chorych lekami, które działały blokując naczynia krwionośne, doprowadzające krew i substancje odżywcze do guza.

Nieznane jednak były szczegóły procesów odpowiedzialnych za pojawianie się podwyższonego ciśnienia krwi. Zagadka rozwiązana została przez naukowców z Duke University Medical Center w Durham w USA.

Okazało się, że leki hamujące rozwój naczyń, takie jak Avastin, Sutent, Nexavar, blokują równocześnie rozwój nowej siatki żył.

Przeprowadzone przez nas badania pokazały, że ich przyjmowanie prowadzi do nadciśnienia, bo zakłóca ważny system biologiczny – szlak, którym przekierowywany jest tlenek azotu, odpowiedzialny za zdrowie żył" – mówi doktor Thomas Coffman, profesor medycyny, immunologii oraz biologii komórkowej z Durham.

U poddanych eksperymentowi myszy już po tygodniu zaobserwowano nagły i utrzymujący się wzrost ciśnienia tętniczego krwi. Im wyższa jest dawka leku przyjmowana przez pacjenta, tym wyższe ryzyko wystąpienia nadciśnienia, co w rezultacie może prowadzić do schorzeń o podłożu sercowo-naczyniowym.

Autorzy badań sugerują objęcie chorych na raka lepszą opieką, uwzględniającą konsekwencje przyjmowanych leków. Raport opublikowany został w Internecie na łamach magazynu „Hypertension".

Źródło: Health.yahoo.com

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?