Cała prawda o kacu
ALICJA TEBIN • dawno temuIle drinków alkoholowych można znaleźć w menu nowoczesnych barów, tyle samo „domowych” sposobów radzenia sobie z kacem można usłyszeć od znajomych, rodziny lub przeczytać w Internecie. Niestety, jak dotąd skutecznego lekarstwa na kaca nie wynaleziono. Dlatego ciągle pojawiają się nowe pomysły na to, jak zredukować cierpienia następnego dnia po imprezie. Warto się przyjrzeć tym popularnym sposobom. Niektóre z nich rzeczywiście mogą nieco pomóc. Jednak wiele przynosi skutek odwrotny do zamierzonego. Oto kilka mitów i faktów na temat leczenia kaca.
1. Kobiety upijają się łatwiej
Kac jest reakcją organizmu na zatrucie nadmierną ilością alkoholu. Dlatego nasze ciało reaguje na nie typowymi objawami chorobowymi, takimi jak: zawroty głowy, mdłości, bóle głowy itp. Na ogół rzeczywiście kobiety łatwiej się upijają. Przyczyną jest wyższa zawartość wody w organizmie mężczyzn. Dzięki temu spożyty przez nich alkohol „rozcieńcza się” i stosunkowo mniejsze jego stężenie przedostaje się do krwi.
2. Kac tylko po ostrej imprezie
U niektórych osób objawy zatrucia alkoholem mogą się pojawiać nawet po wypiciu niewielu drinków. Wszystko zależy od struktury organizmu i jego reakcji. Wypicie szklanki wody przed imprezą oraz robienie przerw w piciu na napoje bezalkoholowe może zmniejszyć ryzyko kaca. Uchroni bowiem organizm przed odwodnieniem. Sprawi również, że wypijemy mniej w ciągu nocy.
3. Wino to najłagodniejszy alkohol
To zdecydowanie mit. Po pierwsze, wino jest stosunkowo wysokoprocentowym alkoholem. Po drugie, czerwone wino zawiera taninę, która może u niektórych powodować bóle głowy. Słodkie i mocne trunki, takie jak whiskey, również powodują stosunkowo silne objawy kaca. Najmniejsze ryzyko kaca niesie za sobą picie piwa oraz „czystych” alkoholi, takich jak wódka i gin.
Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?
4. Drinki niskokaloryczne są bezpieczniejsze
To nieprawda. Dietetycy zalecają raczej spożywanie słodkich owoców, soków owocowych i napojów bezalkoholowych, aby zmniejszyć ryzyko późniejszego kaca. A te niestety są często wysokokaloryczne.
5. Kieliszek przed piwem zabezpiecza przed kacem
To nieprawda, że wypicie mocniejszego alkoholu na początku i przejście do lżejszych trunków w rodzaju piwa zabezpiecza przed późniejszym kacem. Nie liczy się kolejność spożytego alkoholu, ale jego ilość.
6. Spaghetti przed snem
Zjedzenie wysoko węglowodanowego posiłku przed snem nie pomoże uchronić się przed kacem. Należy raczej coś zjeść jeszcze przed rozpoczęciem imprezy. Wtedy pełny żołądek spowolni wchłanianie alkoholu. Najskuteczniej działają posiłki wysoko tłuszczowe. Natomiast już po imprezie, a przed położeniem się spać, warto wypić szklankę wody, aby zapobiec odwodnieniu organizmu.
7. Tabletka przeciwbólowa przed snem
Działanie tabletek przeciwbólowych oblicza się na około 4 godziny. Oznacza to, że zażycie ich przed snem nie ukoi następnego dnia bólów spowodowanych kacem. Lepiej sięgnąć po środki przeciwbólowe następnego dnia z rana. Należy jednak unikać leków zawierających paracetamol, gdyż podrażnia on wątrobę.
8. Kieliszek na dobry sen
Przekonanie, że alkohol pomaga na dobry sen, jest szkodliwym mitem. Może on czasami pomóc w zaśnięciu, ale obniża jakość snu, zwiększając ryzyko niewyspania.
9. Zapijanie kaca nad ranem
To kolejny mit, przynoszący więcej szkody niż pożytku. W rzeczywistości poranny drink po przebudzeniu dokłada tylko trucizny, z którą nasz organizm stara się walczyć. Objawy kaca wystąpią i tak, tyle że z pewnym opóźnieniem (np. w ciągu dnia).
10. Kawa, dużo kawy…
Kofeina zawarta w kawie powoduje dalsze odwodnienie organizmu, wzmacniając poczucie kaca i opóźniając złagodzenie objawów. Po nocy pijackiej lepiej unikać napojów zawierających kofeinę. Zamiast tego – uzupełniać braki wody oraz spróbować napojów przeznaczonych dla sportowców. Pozwolą one uzupełnić niedobory elektrolitów.
11. Leki ziołowe mogą pomóc
Nie potwierdzono naukowo rzekomo uśmierzającego działania ziołowych leków na kaca produkowanych z ekstraktu z drożdży lub karczocha zwyczajnego. Jednak inne badania potwierdziły, że leki na bazie opuncji (rodzaj kaktusa) mogą pomóc w dolegliwościach żołądkowych i suchości w gardle. Niestety, najskuteczniejszym lekiem na bóle głowy pozostaje czas.
Źródło: WebMD
Zobacz także:
Zestaw praktycznych porad dla pijących
Uzależnione nastolatki
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze