Udane związki wśród nastolatków

Nie lekceważmy znaczenia szkolnych programów dla młodzieży. Sukcesem okazał się „Fourth R: Skills for Youth Relationships", program poświęcony zdrowym, bezpiecznym związkom, prowadzony wśród kanadyjskich nastolatków.

W przeciwieństwie do wielu innych, skierowany jest do wszystkich młodych ludzi, a nie tylko do młodzieży z problemami. Statystki pokazują, że przemoc w nastoletnich związkach jest na porządku dziennym. Wskaźniki wahają się, a wynika z nich, że doświadcza jej mniej więcej jedna lub dwie osoby na dziesięć.

Groźna wśród nastolatków, może skutkować przemocą domową w życiu dorosłym. Aby przyjrzeć się temu zjawisku badacze z The Centre for Addiction and Mental Health (CAMH) i University of Western Ontario w Kanadzie przeprowadzili eksperyment.
Pomiędzy 2004, a 2007 r. grupa 968 uczniów w 10 losowo wybranych szkołach objęta została działaniem programu. Zawierał on między innymi 21 specjalnie przygotowanych lekcji zintegrowanych z istniejącym już programem nauczania.

Do programu zaangażowani zostali także nauczyciele i opiekunowie. W tym samym czasie wzięto pod lupę inną grupę nastolatków z kolejnych 10 szkół, którzy nie zostali włączeni do programu. Po dwóch i pół roku przebadano przedstawicieli obu grup.

Okazało się, że w grupie nieobjętej programem edukacyjnym współczynnik przemocy na randkach był wyższy. Co ciekawe, miał on szczególnie korzystny wpływ na zachowanie chłopców. Generalizując -  przemoc na spotkaniach nastolatków była nie tylko rzadsza, ale młodzież wiedziała więcej o bezpiecznym seksie, cześciej uzywała prezerwatyw.

Wyniki raportu ogłoszone zostały na łamach sierpniowego numeru „Archives of Pediatrics & Adolescent Medicine".

Źródło: Communications.uwo.ca

Zobacz także:

Oglądanie telewizji podwyższa ciśnienie u dzieci
Seks wśród nastolatków — co trzeci stosunek wymuszony

Zobacz również: Najczęstsze problemy zdrowotne kobiet w ciąży

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?