Zapalenie wyrostka robaczkowego błędnie zdiagnozowane jako świńska grypa

Zdjęcie autorstwa Cynthia Page / CC BY

Rosie Lloyd, siedmiolatka z Wheathampstead w angielskim hrabstwie Hertfordshire, była bliska śmierci po tym, gdy lekarz błędnie zdiagnozował zapalenie wyrostka robaczkowego jako świńską grypę.

Według lekarzy, którzy dokonali zabiegu usunięcia wyrostka, błędna diagnoza, a co za tym idzie opóźnienie w wykonaniu niezbędnej operacji, mogło doprowadzić do rozwinięcia u dziewczynki groźnego zapalenia otrzewnej.
Pacjentka miała typowe objawy zapalenia wyrostka robaczkowego, a więc: ból brzucha, nudności oraz ból po jednej stronie ciała. Jednak gdy jej matka zadzwoniła do dyżurującego lekarza, ten ocenił na podstawie opisanych symptomów dziewczynki, że cierpi ona na świńską grypę. Jednocześnie poradził, aby nie iść z chorą do szpitala i oznajmił, że póki co, żaden lekarz nie może udać się do nich z wizytą domową.

Gdy bóle dziewczynki się nasiliły, jej matka postanowiła zignorować telefoniczną poradę dyżurnego i pojechała z córką do pobliskiego szpitala, gdzie w przeciągu kilku minut zdiagnozowano zapalenie wyrostka robaczkowego i następnego dnia dokonano zabiegu jego usunięcia.

Organizacja odpowiadająca za serwis telefoniczny z poradami medycznymi otrzymała skargę pani Lloyd i prowadzi wewnętrzne dochodzenie mające na celu wyjaśnienie zaistniałej sytuacji.

Jak mówi pani Lloyd, przypadek jej córki jest przykładem na to, jak panika spowodowana ciągłym szumem wokół świńskiej grypy zaślepia niektórych lekarzy, którzy oczywiste symptomy zapalenia wyrostka mylą z zakażeniem groźnym wirusem.

Źródło: Telegraph

Zobacz także:
Nowatorski test na wykrywanie zapalenia wyrostka
Kto jest bardziej zagrożony powikłaniami świńskiej grypy?

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Wydarzenia:

Rekord: udana operacja na otwartym sercu u stulatka Dzięki przeszczepowi komórek macierzystych zniknął... wirus HIV 1 grudnia - Światowy Dzień AIDS Dysmorfofobia a wygląd Światowa Organizacja Zdrowia broni się przed oskarżeniami Chemikalia w butelkach dla dzieci Świńska grypa zabiła ponad 12 000 ludzi Gwiazdka z gwiazdami na Litewskiej Rozgryziono kod genetyczny śmiercionośnych nowotworów Pandemia H1N1 zaczyna słabnąć Trwa dochodzenie w sprawie rzadkich skutków ubocznych działania szczepionki na wirusa A H1N1 Nowa inicjatywa, by zmniejszyć śmiertelne przypadki biegunki u dzieci Czy organy do przeszczepów zawsze powinny pochodzić od zdrowych ludzi? Cholesterol na piątkę Pacjenci z HIV są bardziej podatni na raka 3 Amerykanów zdobyło nagrodę Nobla 2009 w dziedzinie medycyny Czy stać nas na spalanie odpadów? Matematycy mają zbudować model nowotworu Czy prezydent Francji powinien przestać biegać? Zdesperowani Brytyjczycy sprzedają swoje nerki, by spłacić hipotekę i długi Marsz wspierający walkę z Parkinsonem Planeta w potrzebie Nowe prawo aborcyjne w Hiszpanii Lekarze łamią zasadę poufności