Kogo nazywacie ptasim móżdżkiem?
MAŁGORZATA KAMIŃSKA • dawno temu
Nazwanie kogoś ptasim móżdżkiem traktowane jest jako obraza. Jednakże badania prowadzone na krukach pokazują, że może to być komplement.
Eksperymenty z udziałem kruków z Nowej Kaledonii przeprowadzone na Oxford University pokazały, że ptaki te są w stanie spontanicznie użyć trzech narzędzi w odpowiedniej kolejności, by uzyskać zamierzony cel. Nigdy wcześniej żadne zwierzę bez uprzedniego treningu nie było w stanie tego zrobić.
Pięć na siedem ptaków znalazło sposób na dosięgnięcie jedzenia w probówkach – były w stanie dopasować odpowiednią długość kijka do wysokości każdej probówki. Czterem na pięć udało się to za pierwszym razem. Eksperyment polegał na tym, że ptaki musiały za pomocą jednego patyka dosięgnąć dłuższego i później użyć go, by sięgnąć po najdłuższy i dopiero tym mogły wydobyć jedzenie z probówki.
Jo Wimpenny, zoolog prowadzący badania, uważa, że to zadziwiające zjawisko. Ptaki te używają narzędzi w swoim naturalnym środowisku. Potrafią je zrobić i używać do wyciągania larw i gąsienic z drewna.
Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?
Behavioural Ecology Research Group at Oxford zdecydowała się na przeprowadzenie eksperymentu z krukami po tym, jak obserwowany przez nich ptak o imieniu Betty był w stanie w trakcie badań stworzyć drugie narzędzie, by odzyskać pierwsze, które wpadło mu do otworu.
Szympansy i inne naczelne zwierzęta są w stanie zrobić narzędzia z drzewa, by dosięgnąć termitów. Ale użycie narzędzi, by zrobić czy dosięgnąć następnego, przez długi czas było traktowane jako cecha ludzkiej inteligencji i długo interpretowane jako element zaawansowanych zdolności poznawczych. Jednak w trakcie badania kruków okazało się, ze nie jest to tylko cecha przypisana ludziom. Aby postawić jakąś nową tezę w tym zakresie, potrzebne są jednak dalsze badania.
Źródło: [url=http://www.google.com/hostednews/canadianpress/article/ALeqM5hl8NfOiPFkSal7sVwIq0giX_mFEQ ]Google.com[/url]
Zobacz także:
Niezdrowa kultura
Akupunktura nie tylko dla ludzi
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze