Wada genetyczna a ryzyko raka jajnika
JOANNA CHODUŃ • dawno temu
Wada genetyczna dwóch genów spotykana u około 15% kobiet na Wyspach Brytyjskich może zwiększać ryzyko zachorowania na raka jajnika o 40%. Międzynarodowa grupa naukowców dokonała porównania kodów genetycznych 17 tysięcy kobiet. Okazało się, że większość chorych na raka jajnika miała zmodyfikowany jeden albo oba odnalezione geny. To istotne odkrycie może doprowadzić do skuteczniejszego i wcześniejszego wykrywania nowotworu u kobiet znajdujących się w grupie ryzyka.
Już wcześniej naukowcy wiedzieli, że modyfikacje genetyczne w dwóch innych genach, które mogą prowadzić do raka piersi, znacznie zwiększają ryzyko raka jajnika. Jednak ten rodzaj wady występuje wśród kobiet stosunkowo rzadko. Dlatego naukowcy zaczęli szukać innych genów, które można by powiązać z większym ryzykiem raka.
Badania prowadzone pod kierunkiem dwóch brytyjskich ośrodków naukowych (University of Cambridge oraz University College London – UCL) doprowadziły do odkrycia dwóch innych genów. Oba występują w chromosomie dziewiątym i są dość powszechne u kobiet.
Podczas gdy ryzyko raka jajnika wśród kobiet bez wady genetycznej wynosi 10 zachorowań na 1000 kobiet, to posiadanie wady jednego genu zwiększa to ryzyko do 12 na 1000, zaś modyfikacje w obu genach – do 14 na 1000 kobiet.
Wyniki badań wskazują, że rak jajnika stosunkowo często jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. To odkrycie skłania do bardziej zindywidualizowanych metod diagnostyki. Kobiety, u których w rodzinie wystąpił nowotwór jajnika, powinny być poddawane szczególnej kontroli.
Źródło: BBC News
Zobacz także:
Dlaczego rak jajnika jest tak śmiertelny?
Nadzieja dla chorych na raka jajnika
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy
Pokaż wszystkie komentarze