Wysoki cholesterol w średnim wieku przyczyną późniejszej demencji

Badacze dowiedli, że nawet mały wzrost poziomu cholesterolu w wieku 40 lat może zwiększyć ryzyko rozwoju demencji. Im wyższy jego poziom, tym większe ryzyko choroby. Z badań płynie wniosek, że działania przeciwko chorobie Alzheimera powinny zacząć się dużo wcześniej w życiu każdego człowieka i koncentrować się na ogólnym zdrowiu.

Ponad 700 000 osób w Wielkiej Brytanii choruje na różne formy demencji, a ich liczba wzrośnie wraz ze starzeniem się społeczeństwa. Eksperci zalecają utrzymywanie poziomu cholesterolu poniżej pięciu punktów. Powyżej tego poziomu – wzrasta ryzyko pojawienia się  chorób serca i układu krążenia.
Cztery dekady badań 9844 kobiet i mężczyzn dowiodły, że osoby, u których cholesterol był powyżej sześciu punktów, były o 66% bardziej narażone na zachorowanie na demencję w późniejszym wieku. Nawet wartość cholesterolu utrzymująca się na poziomie 5,1 zwiększała ryzyko zachorowania o 52%.

Dobra wiadomość płynąca z badań jest taka, że to, co dobre dla serca, dobre jest także dla mózgu. Tym samym niski poziom cholesterolu może przyczynić się do ochrony przed demencją.

Badania opublikowane w „Dementia & Geriatric Cognitive Disorders” przeprowadził  Kaiser Permanente's Division of Research z Kalifornii i University of Kuopio w Finlandii.

Źródło: Telegraph.co.uk

Zobacz także:

Starcza demncja w wieku 8 lat
Spadek wagi wczesnym objawem Alzheimera

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?