Ostrzeżenia zdrowotne na alkoholu

Badania przeprowadzone wśród mieszkańców stanu Wiktoria w Australii wskazują, że niemal 9 osób na 10 chciałoby widzieć na opakowaniach piwa, wina i innych napojów alkoholowych ostrzeżenia zdrowotne w rodzaju tych, które są zamieszczane na papierosach. Telefoniczne badania ankietowe przeprowadzone na 1500 dorosłych Australijczykach miały też pomóc określić, jakiego rodzaju ostrzeżeń spodziewają się ankietowani. Większość badanych oczekiwałaby krótkich, poważnych i naukowych tekstów informujących o szkodliwości alkoholu dla osoby spożywającej go oraz ludzi z jej otoczenia.
Badania przeprowadzone przez organizację VicHealth pokazują, że Australijczycy chcieliby się dowiedzieć z ostrzeżeń m.in. o wpływie nadmiernego spożycia alkoholu na przemoc, ryzyko raka, wypadki drogowe, leczenie szpitalne, uzależnienia itp. Ankietowani oczekiwali prostych, jasnych treści o charakterze informacyjnym. Nie miałyby one zmierzać do odstraszenia konsumentów czy pouczania i moralizowania, ale do dostarczenia im informacji.

Jak wskazują wyniki badania, 85% Australijczyków popiera wyznaczone przez instytuty zdrowia dzienne rekomendowane limity spożycia alkoholu. Natomiast 90% chce ostrzeżeń na alkoholu o tym, do czego może prowadzić przekraczanie tych dziennych limitów. Ponadto, trzy czwarte ankietowanych uważa, że na butelkach z alkoholem powinien być umieszczany dokładny skład surowcowy produktu, jak również tabela wartości odżywczych. Większość badanych chciałaby także wiedzieć, z jakiego alkoholu produkowane są dostępne w sprzedaży gotowe drinki.

Już dziś australijscy producenci alkoholu muszą umieszczać informacje ostrzegające na produktach przeznaczonych na eksport. Natomiast w takich krajach jak Szwecja, USA czy Indie można znaleźć na alkoholu ostrzeżenia w rodzaju tych, powszechnie występujących na opakowaniach papierosów.

Źródło: Heraldsun

Zobacz także:

Pijemy za dużo
Australia pije i tyje

Zobacz również: Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Lifestyle:

Napoje light mają mniej kalorii, ale nie są zdrowsze Medytacja to wymierne korzyści zdrowotne Czy kary za brak szczepień są zgodne z prawem? Siedzący tryb życia podnosi ryzyko zatorowości płucnej Czy picie wody obniża ryzyko powstawania cukrzycy? Wysokotłuszczowa dieta matki może powodować cukrzycę u dziecka Przepisy nieskuteczne - palarnie nie chronią niepalących Kanadyjskie Towarzystwo Kardiologiczne zmienia zdanie - nie należy łykać Aspiryny Życie w mieście zwiększa ryzyko chorób psychicznych Odchudzanie jest skuteczniejsze u osób... szczupłych Powstanie rozpuszczalny materiał dentystyczny odbudowujący kość Biurka z bieżnią zyskują coraz większą popularność Chcesz być zdrowy i szczęśliwy na emeryturze? - zacznij planować Korea będzie leczyć uzależnionych od Internetu Kontakt z ojcem decyduje o dorosłym życiu córki Sen polifazowy jest znacznie bardziej efektywny Domowe sposoby młodych mam na przyspieszenie porodu Światowy Dzień Krwiodawcy Zielona herbata wspomaga produkcję limfocytów T Rzucić palenie - i nie przytyć Dzieci stają się agresywne kiedy za mało śpią Elektroniczne śmieci to coraz większe zagrożenie Chcesz zajść w ciążę? - pij mniej kawy Okulary przeciwmigrenowe - ulga dla chorych