Lek na cukrzycę leczy raka trzustki?

Metformina, lek stosowany przez osoby chore na cukrzycę, może zmniejszać u nich ryzyko zachorowania na raka trzustki – odkryli naukowcy z University of Texas M.D. Anderson Cancer Center w Houston w Stanach Zjednoczonych.

Metformina znana także pod innymi nazwami, m.in. Riomet, Obimet, Fortamet, Dianben czy Diabex, jest najpopularniejszym rozwiązaniem wybieranym w przypadku pacjentów ze zdiagnozowaną cukrzycą typu drugiego.

Wyniki badań, oparte na danych pacjentów Centrum wskazują, że jej przyjmowanie przez chorych na cukrzycę redukuje ryzyko wystąpienie raka trzustki o 60 procent.

-To spektakularny efekt – mówi Donghui Li, szef grupy badawczej. - To jedyny znany czynnik, który w tak wysokim stopniu wpływa na obniżenie zachorowalności na tę chorobę - dodaje. Dobroczynny wpływ leku najlepiej widoczny był u osób, które przyjmowały go przez co najmniej pięć lat. Palenie czy nadwaga wydają się nie wywierać żadnego wpływu na skutki jego działania.

Niestety analizując te same dane, zaobserwowano tendencję odwrotną. Wszystkie pozostałe terapie stosowane przy cukrzycy wydają się zwiększać szanse zachorowania. Pacjenci przyjmujący insulinę pięć razy częściej zapadali na raka trzustki.

Ci, którzy stosowali leki pobudzające jej wydzielanie, zapadali na niego dwa razy częściej. Doktor Len Lichtenfeld z American Cancer Society w Atlancie sugeruje, że może to mieć związek z faktem, że ludzie przyjmujący insulinę mają zwykle nadwagę, co samo w sobie jest czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania.

Wyniki badań zostaną opublikowane w sierpniowym numerze magazynu „Gastroenterology”. Lekarze są zgodni, że płynące z nich wnioski należy weryfikować w toku dalszych badań.

Źródło: Health.yahoo.com

Zobacz również: Jak pozbyć się kataru?

Zobacz także:

Komórki macierzyste w leczeniu cukrzycy typu 1
Cukrzyca przyczyną problemów seksualnych kobiet

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?