Jak żyć z cukrzycą ?

Życie ze świeżo zdiagnozowaną cukrzycą nie jest proste. Jak nie zgubić się w gąszczu zaleceń i wytycznych? Tymczasem zmiana diety i sposobu życia w przypadku tej choroby to podstawa. Co robić, jeśli myśl o konieczności radykalnych zmian, jest zatrważająca?

Wśród głównych zasad, do których należy się zastosować, znajduje się między innymi ta o stosowaniu ubogiej w tłuszcze diety, co wpływa korzystnie na poziom cholesterolu.

Aby utrzymywać odpowiedni poziom glukozy we krwi, należy także kontrolować ilość spożywanych węglowodanów. Czy oznacza to rezygnację ze wszystkich ulubionych produktów?

Proszenie cukrzyka o utrzymywanie określonej, surowej diety, nie sprawdza się na dłuższą metę” – mówi  Ann Albright, dyrektorka departamentu d.s. Cukrzycy z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób w USA. Ważne jednak, żeby uświadomić świeżo zdiagnozowanemu cukrzykowi czym są proteiny, węglowodany oraz tłuszcze i w jaki sposób wpływają na jego kondycję i stan zdrowia.

Musi też nauczyć się jak kontrolować poziom glukozy we krwi, przed i po posiłkach. Przyjmuje się, że wysokość jej stężenia powinna kształtować się przed jedzeniem na poziomie od 70 do 130, i około 180, dwie godziny po posiłku. Jest także kilka sposób, które ułatwią być może zaplanowanie codziennej diety.

Na przykład metoda podziału talerza. W wyobraźni należy podzielić go na 3 części, 2 małe i jedną dużą,  z czego największą zapełnić takimi warzywami, które nie zawierają węglowodanów. Dwie pozostałe części uzupełnić mięsem oraz produktami zawierającymi węglowodany. 

Przydatna w planowaniu posiłku może być także znajomość indeksu glikemicznego, który informuje w jakim stopniu konkretne produkty podnoszą poziom cukru we krwi. Pacjenci muszą mieć świadomość, że to jak i co jedzą wpływa znacząco na to, jak się czują. Muszą brać to pod uwagę na równi z przyjmowanymi lekami, dbaniem o niski poziom cholesterolu i ciśnienia krwi oraz uprawianiem gimnastyki.

Prowadzone są obecnie badania w jakim stopniu dieta wpływa na osoby z grupy wysokiego ryzyka, zagrożone cukrzycą. Czy właściwe odżywanie jest w stanie zapobiec jej wystąpieniu? Dowiemy się tego prawdopodobnie już za rok.

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Źródło: Health.usnews.com

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?