Cięższe dzieci

Według raportu uczonych z Harvardu, opublikowanego w „Pediatrics”, dzieci poniżej 6. miesiąca życia, którymi opiekowano się w innym domu niż ich własny, ważyły więcej w stosunku do swojego wzrostu w wieku 1–3 lat.

„Niemowlę, którym opiekowano się w innym domu przez 6 pierwszych miesięcy życia, było 5% cięższe niż dziecko, którym zajmowano się w domu lub w żłobku” – twierdzi Sara Benjamin z Harvard Medical School in Boston.

Nie wiadomo, dlaczego tak się dzieje. Możliwe, że mają na to wpływ konkretny rodzaj opieki nad dzieckiem lub pewne cechy charakterystyczne dla danej rodziny.

9–12% amerykańskich dzieci poniżej 2. roku życia ma nadwagę. Szybki wzrost wagi w ciągu pierwszych 2 lat życia jest powiązany z późniejszą otyłością dzieci. Wiąże się to również z podwyższonym ciśnieniem krwi w dorosłym życiu.
W badaniu brało udział 1138 ciężarnych kobiet. 694 (57%) z nich po urodzeniu dziecka umieszczało dzieci w ośrodkach opieki, zanim skończyły 6 miesięcy. Połowę dzieci stanowiły dziewczynki, 2/3 było białych. 15% to Afroamerykanie, 5% – Latynosi. Średni dochód rodziny wynosi 70000 $ rocznie.

Dzieci w ośrodkach spędzały 11,3 godziny tygodniowo, pod opieką kogoś innego niż rodzice we własnym domu – 9,6 godziny, w domu kogoś innego – 11,7.

Dzieci, które spędzały czas w ośrodkach lub w domach innych ludzi,były cięższe. Najprawdopodobniej czynnikiem odgrywającym tu główną rolę była aktywność dzieci. Rodzice częściej wyjmują dzieci z łóżeczek i pozwalają im na nadzorowane kręcenie się i przewracanie.

Źródło: Heath.yahoo.com

Zobacz również: Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?

Podziel się:

Przeczytaj także:

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy

Pokaż wszystkie komentarze

Także w kategorii Nowinki:

Nowotwory są groźniejsze dla mężczyzn Neurostymulator pomoże kontrolować pęcherz moczowy Czy szwedzkim chirurgom uda się przeszczepić macicę? Będzie można odwrócić przerost mięśnia sercowego Czy osoby niewidome korzystają z echolokacji? Pod wodą słyszymy przez... kości Czy wyleczymy chorobę Parkinsona? Nikotyna na ból zęba Nowe neurony i ich połączenia ważne nie tylko dla pamięci Zapłodniona komórka jajowa dzieli się mimo błędów Mikroudary mózgu mogą zwiększać ryzyko zawału serca Samodestrukcja komórek raka piersi Naukowcy uderzą w nowotwory... diamentami Męska płodność zależna od stanu... kości Osoby wielojęzyczne mają lepszą pamięć Wiadomo już, skąd pochodzi agresja Witamina D niezbędna do rozwoju i utrzymania sprawności płuc Odnaleziono nowy marker zawału serca Dotyk matki jest bardzo ważny dla wcześniaka Koniec problemów z łysieniem...? Głos matki aktywuje naukę języka u dziecka Kolejny wzmacniacz pamięci - odnaleziony Trwają prace nad wczesnym testem wykrywającym chorobę Alzheimera Nowatorskie badania: komórki macierzyste zregenerują serce?